Petak, 07.09.2007.

11:17

Slučaj „Filaret protiv Crne Gore” zategao odnose s Podgoricom

Zvanična Podgorica očekuje da iz Beograda stigne izvinjenje s “najvišeg nivoa analogno neprijatnosti koju su izazvale pomenute izjave”, potvrdila je juče novinarima ambasadorka Crne Gore u Srbiji Anka Vojvodić, nakon izlaska iz Ministarstva spoljnih poslova gde je predala protestnu notu Vlade Crne Gore. U protesnoj noti crnogorska vlast izražava žaljenje zbog izjave savetnika premijera Srbije Aleksandra Simića i otkazivanja posete Podgorici ministra za infrastrukturu Velimira Ilića. Anka Vojvodić je ocenila da su ovi događaji “napravili veliku štetu Srbiji, a ne Crnoj Gori”.

Autor: D. Milivojević

Podrazumevana plava slika

Ona je ukazala na to da je od pomoćnika ministra spoljnih poslova Srbije Čedomira Radojkovića dobila uveravanja da izjava premijerovog savetnika nije zvaničan stav Beograda, ali je ponovila da Podgorica očekuje izvinjenje.

Povod ovim međudržanim neprijatnostima je intervju savetnika premijera Srbije Aleksandra Simića “Glasu javnosti” u kojem on objašnjava suštinu slučaja “Filaret protiv Crne Gore”. Simić je rekao da je problem u “samovolji jedne kvazidržave stvorene u naletu separatizma na prostoru bivše SFRJ, koja misli da svoju kvazidržavnost može ispraviti time što će ‘trenirati strogoću’”.

– Tako ta država ne želi samo da izmisli naciju, jezik, da promeni pismo ili stvori novu crkvu već želi i da postojeće eparhije SPC budu u granicama te kvazidržave – konstatovao je Simić.
Ambasadorka Crne Gore naglasila je po predaji protestne note da je čula u medijima da Vlada Srbije ne misli kao i savetnik premijera i da Vlada ne stoji iza onoga što je u sredu uradio ministar Ilić.

– Volela bih da je to suvislo i logično objašnjenje, ali ne mogu prenebregnuti činjenicu da je Simić savetnik u kabinetu predsednika Vlade Srbije, jer premijer pažljivo bira savetnike koji se pojavljuju u javnosti kada imaju da saopšte nešto što je dogovoreni stav kabineta – prokomentarisla je Anka Vojvodić po izlasku iz sedišta srpske diplomatije.
Ona je naglasila da ne pravi insinuacije na premijerov račun, jer ne može da veruje da sve ovo može biti stav jedne vlade. Ona je ponovila da neće Crna Gora imati štete od takvih izjava, već Srbija, pošto se radi o njenim savetnicima i ministrima.

– Verujem da se o tome misli i u Vladi. Žao mi je što se menjaju teze i žalim što u sredu nije počela implementacija ponude Italije za rekonstrukciju pruge Beograd–Bar – zaključila je ambasadorka Crne Gore.
Dok je diplomatski predstavnik Crne Gore uručivao notu, u MSP-u je osnivan Spoljnopolitički savet, koji je na ovoj konstitutivnoj sednici raspravljao o bilateralnim problemima iskrslim s Podgoricom. Šef diplomatije Srbije Vuk Jeremić i predsednik novoformiranog Saveta Živorad Kovačević nisu medijima otkrili šta se čulo iza zatvorenih vrata.

Na pitanje novinara o zatezanju odnosa s Crnom Gorom, odnosno stavova ministra za infrastrukturu Velimira Ilića i savetnika premijera Aleksandra Simića, Jeremić je rekao da je zvanični stav Vlade Srbije da je “Crna Gora međunarodno priznata država, članica UN” i sused s kojim Srbija pokušava da izgradi “najbolje moguće dobrosusedske odnose”.
On je dodao da u bilateralnim odnosima s Crnom Gorom ima problema kao i u “odnosima između bilo koje dve države”.

– Mi radimo s crnogorskom vladom na poboljšanju tih odnosa. Naš je strateški interes da imamo izvanredne dobrosusedeske odnose sa svim državama u regionu – naglasio je Jeremić, i rekao da se svi problemi, između bilo koje dve države, ukoliko postoje dobra volja vlasti u njima, rešavaju bilateralnim dijalogom, koji može biti intenziviran, ako postoji potreba. – Mi smo u ovom trenutku u intenzivnom bilateralnom dijalogom s Vladom Crne Gore o svim otvorenim pitanjima koja trenutno postoje između nas.

Jeremić je izbegao da direktno odgovori na pitanje da li će se Srbija izviniti Crnoj Gori zbog izjave premijerovog savetnika.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: