Četvrtak, 28.06.2007.

08:22

Sto miliona evra za razvoj regiona

Ovogodišnjim budžetom izdvojeno je 100 miliona evra za ravnomerniji regionalni razvoj Srbije.

Izvor: Beta

Podrazumevana plava slika

Sredstva će, kako je državni sekretar Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja Verica Kalanović, biti upotrebljena za otklanjanje velikih razlika u stepenu razvijenosti između razvijenih i nerazvijenih opština u Srbiji.

Prema podacima Službenog glasnika Srbije, najrazvijeniji okrug u republici je sedam puta infrastrukturno i ekonomski razvijeniji od najnerazvijenijeg, dok je taj odnos po opštinama 15 na prema jedan u korist razvijenih.

Preko Fonda za razvoj, kako je dodala, izdvojeno je 20 miliona evra za kredite malim i srednjim preduzećima u 35 najugroženijih opština u Srbiji. Reč je o vrlo povoljnim kreditima od jedan odsto kamate godišnje, i sa rokom otplate do sedam godina.

Plata u Beloj Palanci u odnosu na Obrenovac bila je prošle godine 7,4 puta manja, dok je "narodni dohodak" u Preševu u odnosu na opštinu Bečej bio 14,5 puta manji što dovoljno svedoči o stepenu nerazvijenosti pojedinih regiona u Srbiji.

Oko 70 opština u republici karakteriše masovna migracija stanovništva tako da se, primera radi, od 1991. do 2002. godine u Novi Sad doselilo preko 38 hiljada stanovnika a u Negotinu se u istom periodu iselilo preko 6,7 hiljada ili 15 odsto stanovništva.

Među najnerazvijenije opštine u Srbiji spadaju Lebane, Bojnik, Tutin i Sjenica, a najrazvijenije su Beograd, Zrenjanin i Inđija.

U Beogradu, prema podacima Zavoda za razvoj, na 100 zaposlenih ima 37 nezaposlenih, dok je u Tutinu na 100 zaposlenih evidentirano 246 nezaposlenih.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: