Načelnik opštine Bosanskog Grahova Duško Bilčar uputio je zvaničan zahtev Vladi Federacije Bosne i Hercegovine da ovoj opštini, gde su Srbi-povratnici većinsko stanovništvo, dodeli poseban ekonomsko-socijalni status, kao što je to Vlada Republike Srpske dodelila Srebrenici.
U obrazloženju ovog zahteva naveden je težak i neodrživ položaj oko 3.500 povratnika. Navodi se da su uslovi života nepodnošljivi u toj opštini zbog diskriminatorskog odnosa hrvatskih kantonalnih vlasti Herceg-bosanske županije.
Bilčar je ranije upozorio da će, ukoliko Grahovo ne dobije specijalan ekonomsko-socijalni status, biti zatraženo formiranje posebnog kantona u koji bi ušli Glamoč, Drvar i Bosanski Petrovac, opštine sa većinskim srpskim stanovništvom.
U devet sela u Bosanskom Grahovu još nema struje, iako su se u njih ljudi vratili iz izbeglištva pre devet godina. U napadu hrvatske vojske u leto 1995. godine na Bosansko Grahovo skoro svi stambeni objekti su porušeni, a do sada je obnovljeno manje od polovine.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 3
Pogledaj komentare