"Misija je obavila zadatak, odnosno pružila priliku da se upoznaju sa stanjem na terenu. Kosovo se još uvek oporavlja od posledica konflikta, pri čemu su dve zajednice, srpska i albanska odvojene", rekao je belgijski ambasador Verbeke u predstavnicima zemalja članica Saveta bezbednosti.
Po Verbekeu, na Kosovu i Metohiji je učinjen značajan napredak u izgradnji institucija, ali je naglasio da je potrebno još puno rada i pomoći kako bi u pokrajini stvorilo multietičko društvo.
Svi političari u Beogradu odbacili Ahtisarijev plan, ponudili nove pregovore i nadgledanu autonomiju: "Beograd je istakao kako Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti nije u potpunosti sprovedena, kao ni da nisu učinjeni značajni koraci u procesu povratka izbeglica", naveo je Verbeke.
Belgijski ambasador je dodao i da su članovi Misije u Prištini primili poruku da je Kosovo spremno za dalju demokratizaciju i put ka evroatlantskim integracijama.
Posle Verbekeovog usmenog izveštaja Savetu bezbednosti, kako je Tanjug saznao u UN, ambasadori država-članica tog tela će početi konsultacije, koje će, najverovatnije sredinom maja, rezultirati širim, pismenim izveštajem o poseti Beogradu i Kosovu i Metohiji.
J. Verbeke zahvalio Čekuu
Belgijski ambasador Johan Verbeke koji je predvodio delegaciju Saveta bezbednosti UN tokom posete Beogradu i Prištini zahvalio je premijeru Kosova Agimu Čekuu na "veličanstvenoj organizaciji" te posete.
Kako je saopšteno iz Vlade Kosova, Belgijska kancelarija u Prištini se pismeno, u ime ambasadora Vebekea, zahvalila institucijama privremene samouprave na Kosovu na fleksibilnosti i profesionalizmu koji su pokazali na dočeku i informisanju predstavnika zemalja članica Saveta bezbednosti za vreme boravka na Kosovu.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 6
Pogledaj komentare