Petak, 13.04.2007.

08:18

Devizne rezerve Kine 1.200 mlrd. $

Kineske devizne rezerve, već najveće na svetu, porasle su i prevazišle 1.200 milijardi dolara.

Izvor: Beta

Podrazumevana plava slika

Do kraja marta rezerve su povećane za 37 procenata u odnosu na isto vreme prošle godine i nastavljaju naglo da rastu, jer izvoz i ulaganja donose viškove u milijardama dolara svakog meseca koje Peking mora da izvlači iz privrednih tokova zemlje da bi oslabio pritisak na rast cena.

Rezerve su uložene u američke državne hartije od vrednosti i druga strana dobra, a Vlada je prošlog meseca saopštila da osniva agenciju koja će raditi na ulaganjima dela rezervi u profitabilnije pslove, u nadi da će novac doneti veću zaradu.

Nema pojedinosti o veličini ovog fonda, ni kada će početi da radi, ali ekonomisti procenjuju da će Peking novoj agenciji dodeliti između 200 i 400 milijardi dolara što bi je učilo jednim od najvećih investiconih fondova sveta.

Analitičari veruju da je kineska valutna imovina 75 odsto u dolarima, ostatak u evrima i mali deo u jenima.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Podeli: