Ponedeljak, 26.03.2007.

14:22

Novinari na udaru

Za novinarstvo se zna da je opasna profesija, kao i da je životni vek novinara kraći u odnosu na mnoge druge profesije. Izveštavanje sa područja zahvaćenih ratnim sukobima, likvidacije od strane mafije, sudski procesi, cenzura i progoni u totalitarnim režimima svakodnevica su novinara i fotoreportera. Sada je došao na red i Internet.

Priredio: Milan Đukić 
Izvor: Newsfactor

Podrazumevana plava slika

Trenutno je u zatvoru 49 Internet novinara i taj broj pokazuje da su "autoritarne države još odlučnije da kontrolišu Internet", kaže Džoel Sajmon, izvšrni direktor Komiteta za zaštitu novinara. "Ne tako davno mnogi su mislili da je Internet novi medijum koji nikada neće biti kontrolisan", dodao je on.

Kada je iranski novinar Mohtaba Saminedžad osuđen na dve godine zatvora zbog uvrede vrhovnog vođe svoje zemlje, to nije bilo zbog članka objavljenog u dnevnim novinama. Njegova uvredljiva priča bila je objavljena u Saminedžadovom mrežnom dnevniku.

Skoro jedna trećina novinara koja je trenutno u zatvorima širom sveta objavila je svoje tekstove na Internetu, što je druga po veličini grupa odmah iz novinara koji rade u štampanim medijima, piše u analizi Komiteta za zaštitu novinara.

Broj Internet novinara u zatvorima - ukupno 49 - dokazuje da "autoritarne države postaju sve odlučnije da kontrolišu Internet", kaže Džoel Sajmon izvršni direktor ove grupe sa sedištem u Njujorku.

"Ne tako davno mnogi su smatrali da je Internet novi medijum koga je nemoguće kontrolisati. Stvarnost nas uverava da vlade mnogih zemalja prepoznaju potrebu za kontrolisanjem Interneta da bi kontrolisali protok informacija."

Među drugim poznatijim utamničenim Internet novinarima su Amerikanac Džošua Volf, koji je odbio da velikoj poroti preda video snimak protesta protiv ekonomskog samita grupe G-8 2005. godine, i Kinez Ši Tao, koji služi desetogodišnju kaznu zatvora zbog postavljanja na Mrežu državnih uputstava o načinu izveštavanja s obeležavanja desetogodišnjice studentskog protesta na trgu Tjenamen.

Drugu godinu uzastopno istraživanje Komiteta za zaštitu novinara pokazuje da se broj zatvorenih novinara povećava. U zatvorima je na dan 1. decembra ove godine bilo ukupno 134 novinara, devet više nego prošle godine.

Pored Internet novinara, u zatvoru je 67 novinara štampanih medija, osam TV reportera, osam radio reportera i dva režisera dokumentarnih filmova.

Među 24 države koji su utamničili novinare, Kina se našla na prvom mestu liste osmu godinu zaredom jer je u toj zemlji u zatvorima 31 novinar - od toga je 19 koristilo Internet kao medij.

Kuba je na drugom mestu sa 24 novinara iza rešetaka. Skoro svi su svoje izveštaje dostavljali urednicima prekomorskih Web lokacija.

Vlada i armija SAD su uhapsili tri novinara, uključujući fotografa Associated Pressa Bila Huseina, koji je pritvoren u Iraku pre devet meseci i još uvek čeka na optužnicu i suđenje.

Komitet za zaštitu novinara je prvi slučaj hapšenja Internet novinara zabeležio u svom izveštaju za 1997. godinu. Od tada broj stalno raste i sada se među zatvorenicima nalaze novinari, urednici i fotoreporteri čiji su se radovi prvenstveno pojavljivali na Internetu, u porukama e-pošte ili drugim elektrosnkim oblicima.

To povećanje je dokaz sve veće pažnje koje državni cenzori posvećuju Interneti, kažu medijski stručnjaci.

"Na slobodu štampe gledam kao na kanarinca u rudniku uglja", kaže Džošua Fridman, direktor međunarodnih programa na fakultetu za novinarstvo univerziteta Columbia. "To je barometar nesigurnosti ljudi koji upravljaju tim državama. Ono što ih ovih dana čini nesigurnim jeste moć Interneta."

Povećan broj Internet novinara u zatvorima je i pokazatelj da novinari u autoritarnim državama sve više koriste Web za zaobilaženje državnih kontrola.

Ši, kineski novinar, mogao je da objavi svoje komentare o državnoj propagandi u časopisu u provinciji Hunan u kojem je radio kao urednik. Umesto toga, odlučio je da pošalje e-poruku sa svog Yahoo naloga uredniku Web foruma na kineskom jeziku, koji se fizički nalazi u SAD.

Kubanski novinar Manuel Vaskez-Portal rekao je da je zbog sličnog razloga postavljao svoje članke na Web lokaciju koja se održava na serverima u Majamiju.

"Bez svake sumnje, Internet mi je obezbedio jedini način da istina pređe granice Kube", rekao je uz pomoć prevodioca.

Vaskez-Portal, koji je 2003. godine osuđen na 15 meseci zatvora, rekao je da je svoje tekstove morao telefonom da izdiktira uredniku Web lokacije pošto Kubancima nije dozvoljen pristup Internetu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: