Utorak, 13.02.2001.

17:03

SVEDOCENJE HRVATSKOG VOJNIKA O LIKVIDACIJI SRBA U BANIJI

Izvor: B92

Default images
Izrucenja Haskom tribunalu nekadasnjih heroja rata i svedocenja onih koji su do juce iz straha cutali zasigurno ce doprineti rasvetljavanju mnogih ratnih zlocina pocinjenih tokom sukoba u Hrvatskoj, Bosni i na Kosovu. Uz ovo, treba ocekivati i ispovesti veterana rata koji se, posle nekoliko godina cutanja, odlucuju da progovore. Jedan takav, zagrebcanin Tihomir Mandaric, nekadasnji oficir Hrvatske Vojske sam se javio redakciji Radija B92 i ispricao sledecu pricu:

"Bio sam casnik Hrvatske vosjke, i u 'Oluji' sam jos uvek bio aktivni casnik 'Gromova' - garde. Bio sam prisiljen da vozim kamion preko mrtvih civila - zena, dece i staraca kod sela Januz i lokacija na Baniji. To je na cesti Glina - Dvor na Uni. Terao sam vozilo preko tih trupla i prosao sam ne gledajuci ih. Kasnije su mi pokazane jos dve lokacije gde su likvidirali civile, na istoj cesti".

Tihomir Mandaric kaze da ne moze odrediti tacan broj civila koje je video, ali tvrdi da ih je bilo stotinak na lokacijama kojima je prolazio nakon sto je Hrvatska Vojska zauzela put Glina – Dvor na Uni, tokom operacije Oluja. Na pitanje sta ga je motivisalo da se javi i saopsti ovakve podatke, Mandaric kratko odgovara: »Hocu da se zna istina«. Koliko se ovakva svedocenja mogu uzeti kao tacna i pouzdana, pitali smo Savu Strbca direktora dokumentaciono- inforamacionog centra "Veritas", koji prikuplja podatke o zlocinima pocinjenim nad Srbima iz Hrvatske. Strbac tvrdi da bi se, "s obzirom na broj zratava na tom podrucju, moglo reci da ovaj covek govori istinu". "Prema podacima 'Veritasa', na podrucju Banije ukupno nestalih i poginulih je 536. Sigurno je da ih je najvise pobijeno na cesti Glina - Dvor, gde su se kretale izbeglicke kolone. Raspolazemo sa verodostojnom dokumenatcijom, medju kojom zapazeno mesto imaju svedoci koji su imali srece da prodju taj put i ostanu zivi. Sakupili smo do sada cak 466 grobnih mesta na podrucju Banije. Hrvatske komisije za sanaciju terena su posle te akcije skupljali leseve i pokopali ih na odredjenim lokacijama. Na zalost, velike su brojke a vrlo ih je malo uidentifikovano. Najvise ih je pod oznakom 'NN'", rekao je Strbac.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: