Ponedeljak, 12.02.2001.

23:21

ZAKON O AMNESTIJI I PREDLOG IZMENA ZAKONA O PRIVATIZACIJI

Izvor: B92

Default images
Poslanici Skupstine Srbije usvojili su Zakon o amnestiji i predlog izmena i dopuna Zakona o svojinskoj transformaciji na vanrednoj sednici odrzanoj u ponedeljak, javlja Radio B92.U raspravi o Zakonu o svojinskoj transformaciji, koja je trajala cetiri sata, najvise su ucestvovali poslanici Socijalisticke partije Srbije i Srpske radikalne stranke, koji su se pozivali na "prava radnika" i insistirali na tome da ce "njegovo suspendovanje i izmena uzrokovati pad proizvodnje i standarda". Podnosilac predloga izmena i dopuna ovog Zakona, ministar za privatizaciju, Aleksandar Vlahovic rekao je da bez suspendovanja ovog i usvajanja novog zakona, nema ekonomskih reformi. "Novi Zakon o privatizaciji nece "zaobici" misljenje strucnjaka, vlade, sindikata, javnosti, gde su naravno zastupljeni i radnici", rekao je Vlahovic, prenosi Radio B92.

Ministar pravde u Vladi Srbije Vladan Batic izjavio je da ce republickim zakonom o amnestiji biti obuhvaceno 4.177 osudjenika. Predstavljajuci poslanicima u republickoj skupstini predlog zakona o amnestiji, Batic je dodao da je od tog broja 58 odsto zatvorenika osudjeno za laksa krivicna dela, kojima ce kazne biti umanjene 25 odsto, a za 42 odsto osudjenih za teza krivicna dela kazne se smanjuju 15 odsto. U zatvorima u Srbiji danas se nalazi nesto vise od 6.000 lica, a na izdrzavanje kazne treba da bude poslato jos 2.000 lica. "Njih ne znamo gde da uputimo, jer u zatvorima ne postoje uslovi za normalan smestaj. Ucinicemo sve da zivot u zatvorima bude dostojan coveka, da zatvori ne lice na srednjovekovne kazamate", rekao je Batic. Obrazlazuci razloge donosenja Zakona o amnestiji, Batic je rekao je da je Vlada imala u vidu uslove u kazneno-popravnim domovima, i dodao da ce jedna od reformi Ministarstva pravde biti modernizacija, kako bi zivot u tim ustanovama bio dostojan coveka.On je naveo da je vlada ulozila amandman na svoj predlog, prema kojem ce od amnestije biti izuzeta lica koja su ucinila krivicna dela obljube ili protivpridoni blud nad nemocnim licima ili nad licima koja nisu navrsila 14 godina. Od amnestije treba da budu izuzeta i lica koja su vise od tri puta isla na izdrzavanju kazne. Upitan u skupstinkom holu da li predlozeni zakon o amnestiji predstavlja pruzanje ruke kriminlacima, Batic je odgovorio odrecno. "Pa, molim vas, zakon o amnestiji je nesto sasvim uobicajeno", rekao je on. "Ne oslobadjamo mi kriminalce, mi im donekle skracujemo vreme izdrzavanja kazne. To je potpuno normalna pojava u svim demokratskim drzavama. Mislim da to nije nikakvo pruzanje ruke kriminalcima. Ja sam cak rekao da ce vlada dosledno raditi na borbi protiv kriminala svim mogucim sredstvima. Dakle, naprotiv, krecemo u odlucni obracun s kriminalom", rekao je Batic.

Opozicioni poslanici kritikovali su za skupstinskom govornicom predlozeni zakon zbog, kako su naveli, amnestije za "albanske teroriste". Sef poslanicke grupe SPS, Branislav Ivkovic, predlozio je DOS-u da povuce zakon, jer njime, kako je rekao, "nije obuhvacena amnestija za NATO zlocince koji su osudjeni na po 20 godina zatvora". "Zlocinacko udruzivanje moze da ukljuci i sve one Albance koji su smisljali i sprovodili nevidjeni terorizam i separatizam na Kosovu, koji je zapoceo ubistvom 6 mladica u peckom kaficu novembra 1997. godine. Znaci, ako zlocinacko udruzivanje obuhvata oblast politickih zatvorenika, odmah da znate da cemo glasati protiv toga", rekao je Ivkovic.

Predsednik Stranke srpskog jedinstva Borislav Pelevic slozio se sa donosenjem Zakona o amnestiji. On je rekao da je Demokratska opozicija Srbije amnestirala Havijera Solanu, kao sto je cinila prethodna vlast, amnestiravsi Sulejmana Ugljanina. Odgovarajuci na ove primedbe, Vladan Batic je podvukao da se republicki Zakon o amnestiji odnosi samo na klasicne vidove kriminala, dok su politicka krivicna dela obuhvacena predlogom saveznog zakona o amnestiji, prenosi Fonet.

Na nastavku sednice u utorak raspravljace se o predlogu Zakona o izmenama Zakona o Radio - televiziji Srbije, zakona o posebnim pravima i duznostima predsednika republike, o prestanku vazenja Zakona o informisanju, kao i o predlozima odluka o prestanku funkcija i razresenju nosilaca pravosudnih funkcija i stavljanju van snage odluka o razresenjima sudija, javlja dopisnik Radija B92.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: