Nedelja, 11.02.2001.

18:07

SRBIJA I CRNA GORA U BUDUCNOSTI

Izvor: B92

Default images
Politikolozi i pravnici iz Srbije i Crne Gore iskazali su na dvodnevnom okruglom stolu odrzanom u Beogradu, u organizaciji Fonda Ljuba Davidovic i Fridrih Ebert Fondacije, razlike oko resenja krize u jugoslovenskoj federaciji. Osim suprostavljenih misljenja o ponudjenim platformama za preuredjenje odnosa Srbije i Crne Gore, na skupu su se cule i ostre rasprave oko nacionalnog identiteta Crnogoraca. Jedan od ucesnika konferencije, predstavnik Sekretarijata za razvoj iz Podgorice, Branislav Radulovic izjavio je da skup nije u potpunosti uspeo jer se uglavnom govorilo o Crnoj Gori, ali, kako je istakao, niko nije rekao u kom pravcu ide Srbija. "Srbija nije Francuska. Crna Gora odlucuje da li ce prihvatiti neki standard ili ne. Srbija je poslednja zemlja u Evropi po svim standardima. Ako Crna Gora bude suverena, ona nece imati ovakvu vojsku: transformisace svoj policijski korpus u posebne specijalizovane, profesionalne jedinice koje se odnose prema carinskom sistemu i koja ce imati jednu malu vojsku u sistemu bezbjednosti koja nece opterecivati savezni, odnosno, u ovom slucaju, drzavni budzet Crne Gore. Da li to moze da prihvati Srbija? Kakve su promjene u Crnoj Gori, gospodo? U citavoj istoriji Crne Gore kad je koja dinastija smijenjena krvlju i da li je i jedna promjena u Crnoj Gori nastala na ruzan i neustavan nacin, osim ona '88 i '89 godine koja je dosla iz vana, i bez krvi? Sve promene u Crnoj Gori su evolutivne, a ovdje se desavaju revolucionarne. Kulturni narodi dogovaraju, glasaju. Oni narodi koji nemaju tu moc, oni pale skupstinu. O tome niko ne govori. Je li to standard Crne Gore? Je li to razlog da budemo jedna drzava?", upitao je Radulovic, prenosi Radio B92.

Savetnik predsednika Jugoslavije Slobodan Samardzic izjavio je da predlog za redefinisanje odnosa koji je ponudila srpska strana nije obavezujuci i da je on stvoren da bi se o njemu raspravljalo. Samardzic je rekao da "ako budemo stvarajuci federaciju raspravljali o fundamentalnom, mi zaista necemo doci do jednog koncepta federacije. Federalizam je jedan pragmatski i ugovorni koncept". Samardzic je istakao i da je problem identiteta u Crnoj Gori "u procesu javne rasprave i u procesu nastajanja". "Ako na tako nestabilizovanom identitetu hocete da gradite drzavnost, suocicete se sa velikim unutrasnjim problemima", upozorio je Samardzic. Na pitanje da li medjunarodna zajednica uskracivanjem donacija moze naterati Srbiju i Crnu Goru da se brze dogovore o obliku zajednickom zivotu, Samardzic je za B92 odgovorio: "Ja mislim da bi u tom slucaju bilo jos gore, iz te bede bi nastali jos veci konflikti i raspodela tog sitnog kolaca bi bila jos gora izmedju Srbije i Crne Gore, mada ne mislim da je ekonomska pomoc uslov za stvaranje zajednicke drzave.

Djordjije Blazic, pomocnik ministra pravde u Vladi Crne Gore, ocenio je da Srbija insistira na federaciji, jer zeli da kontrolise Crnu Goru. "Od razdruzivanja obe republike mogu imati samo koristi, pogotovo u buducnosti, kada postanu clanice Evropske unije", izjavio je za Blazic za B92 dodavsi: "I Srbija i Crna Gora teze istom cilju, ulasku u EU, a u EU oblik drzanog uredjenja uopste nije bitan, stavise, mnogo je korisnije da budu dve stolice u organima EU, jer je potpuno prirodno da ce Srbija i Crna Gora biti uvijek jedna drugoj pri ruci kada se odluke o EU budu donosile. Uvijek su dva glasa, bar sa matematicke tacke gledista, jaca nego jedan glas". Clan Srpske akademije nauka i umetnosti prof. dr Ljubomir Tadic istakao je i na ovom skupu da se zalaze da drzavljani Crne Gore u Srbiji glasaju na najavljivanom referendumu o statusu Crne Gore.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: