Subota, 10.02.2001.

21:24

OTVOREN SKUP "CRNA GORA I SRBIJA – POGLED U BUDUCNOST"

Izvor: B92

Default images
»Crna Gora i Srbija – pogled u buducnost« je naziv dvodnevnog okruglog stola koji je u subotu zapoceo u Beogradu. Kako prenosi Radio B92, na ovom skupu, pravnici i politikolozi iz Crne Gore i Srbije, uglavnom zastupajuci teze lokalnih vladajucih elita, pokusavali su bezuspesno da koncipiraju buducu drzavu, koja ce biti po volji dvaju establismenta.

Mijat Sukovic, clan Crnogorske akademije nauka i umetnosti ocenio je da sadasnje drzavno uredjenje Srbije i Crne Gore ne odgovara ni jednoj od tih republika. "Federaciju sacinjavaju dve clanice koje imaju zasebna rukovodstva, valutu i to je cini neodrzivom", rekao je Sukovic. On je optuzio jugoslovenskog predsednika Vojislava Kostunicu da je svojom platformom jos vise produbio krizu izmedju dveju republika, s obzirom da "sadrzi dva krucijalna resenja iz amandmana kojima je Crna Gora de facto obezdrzavljena i u kojima je izrazen duh unitaristicke koncepcije jugoslovenske zajednice". On je ocenio da je se takav duh nije izgubio posle promena u Jugoslaviji i Srbiji, sto je u Crnoj Gori "proizvelo da se, u periodu od jula do sada, razvije relativno jak pokret za nezavisnost Crne Gore". "To nije pre svega politicki pokert, vec i kulturno duhovni pokret, koji se ovde ne zeli ni cuti ni videti", zakljucio je Sukovic.

Negirajuci Sukoviceve optuzbe, Ilija Vujacic, profesor sa Fakulteta politickih nauka je napao koncept crnogorskog predsednika. Prema njegovim recima, Djukanovicev predlog o savezu dveju nezavisnih drzava "ni u kom slucaju nije evropski koncept". "Evropski koncept je Evropska unija, a ovaj predlog ima mnogo manji stepen integracije nego EU. U opstim nacelima se govori o zajednickom trzistu i konvertibilnoj valuti, bez objasnjenja kojoj - to moze biti i dolar, a posle se, u razradi, ispostavlja da to cak nije ni carinska unija, vec slobodna trgovina bez unutrasnjih carina, otprilike nesto sto trenutno vec imamo", zakljucio je Vujacic. »Treba uspostaviti minimalnu federaciju, jer bi gradjanima u takvoj drzavi bilo »jeftinije« da zive, jer bi i troskovi za odrzavanje drzavnog rukovodstva bili manji, nego u dve nezavisne drzave«-istakao je Vujacic. Prema njegovom misljenju redefinisanje odnosa trebalo bi ipak odloziti, za kasnije, za neka mirnija vremena, neopterecena velikim emocijama, kao sto je slucaj sada.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: