On kaže da železnice u jugoistočnoj Evropi očekuju da pre uključenja u evropske integracije dobiju donacije EU za ulaganje u infrastrukutru, vagone i lokomotive.
"U proteklih nekoliko godina iz kredita Evropske investicione banke u 'Koridor 10' kroz Srbiju uloženo je oko 45 miliona evra, što znači da za osposobljavanje jednog od ključnih evropskih šinskih pravaca nedostaje još oko 975 miliona evra", rekao je Šarančić, a prenosi Medija centar Železnica Srbije.
"Srpske železnice, u okviru procesa restrukturiranja, do kraja naredne godine definisaće izjave o mreži i program nadoknada, kao i proceduru za dodelu kapaciteta infrastrukture", najavio je Šarančić i rekao da bez značajnih ulaganja u infrastrukturu, nabavke voznih sredstava i bez ujednačenih uslova konkurencije na tržištu železnice regiona ne mogu da ravnopravno konkurišu u Evropi.
To je problem koji ne može da se reši bez pomoći Brisela, nacionalnih država, odnosno bez doslednog sprovođenja saobraćajne politike EU i saobraćajnih politika i razvojnih programa nacionalnih država. Po rečima Šarančića, primena pravnog okvira EU omogućiće stabilniji saobraćaj, brži i kvalitetniji prolaz ka jugu kontineta i Bliskom istoku.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 6
Pogledaj komentare