Četvrtak, 08.06.2006.

15:26

Objavljen tender za prodaju Zmaja

Agencija za privatizaciju objavila je tender za prodaju 98,64 odsto kapitala industrije poljoprivrednih mašina "Zmaj" iz Zemuna, koji je u restrukturisanju. Zahtev za kupovinu tenderske dokumentacije podnosi se do 23. juna, a konačne ponude do 7. jula ove godine.

Autor: B92

Default images

U javnom pozivu zainteresovanim kupcima navodi se da ponude mogu da podnesu samo firme koje se najmanje tri poslednje godine bave proizvodnjom traktora ili poljoprivrednih mašina i čije je prošlogodišnji prihod bio veći od pet miliona evra.

Fabrika je osnovana 1946. godine, a najuspešniji period poslovanja beleži 1980-ih kada je imala dominantnu ulogu na tržištu tadašnje Jugoslavije i plasirala svoje proizvode na inostrana tržišta. ZMAJ je tokom 80-tih prodavao oko 1.500 univerzalnih kombajna i 1.600 kombajna za kukuruz godišnje.

Iako je tokom 90tih godina došlo do znatnog smanjenja realizacije, ZMAJ je i dalje zadržao vodeću ulogu na domaćem tržištu kombajna. Prema podacima iz 2005. godine tržišno učešće kompanije u segmentu univerzalnih kombajna iznosilo je oko 40%, a u segmentu berača kukuruza oko 80%.

Prošle godine je prodat deo imovine Zmaja koja nije bila u funkciji osnovne delatnosti. Trenutno je oko 650 radnika zaposleno u toj fabrici koju je u proteklih nekoliko godina napustilo 1.780 zaposlenih. U 2004. godini realizovano je 73 komada kombajna, 158 komada berača kukuruza i 50 komada prikolica.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Podeli: