Kakav status će u slučaju odvajanja studenti iz Crne Gore imati na fakultetima u Srbiji pitanje je kojim se bave ministarstva prosvete u obe republike, a najviše crnogorskim studenti koji studiraju u Srbiji.
Iako nije jasan ekonomski interes Srbije da i posle eventualnog odvajanja crnogorskim studentima plaća školovanje i dom, za ministra prosvete Slobodan Vuksanović Crnogorci nikad neće biti stranci. "Ja stvarno ne bih mogao da razlikujem studente iz Crne Gore u odnosu na studente iz Srbije, a posebno što mi iskreno radimo na tome i deo smo bolonjskog procesa i 46 država u Evropi posmatramo kao jednu", kaže on.
U Ministarstvu prosvete Crne Gore kažu da Crna Gora i sama prima približno isti broj studenata koliko ode na studije van Crne Gore. Oni već sada najavljuju da će Vlada Crne Gore finansirati studente koji se školuju u Srbiji ako budu tretirani kao stranci, kaže Slobodanka Koprivica, pomoćnica ministra za visoko obrazovanje.
Srbija sada finansira i školuje od 1.000 do 1.500 studenata iz Crne Gore. I pored optimističnih najava Vuksanovića da će tu privilegiju imati i po eventualnom otcepljenju, većina profesora i rektora sa univerziteta po Srbiji kaže da će crnogorskim studentima biti potrebna finansijska pomoć matične države jer će u Srbiji biti stranci.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 196
Pogledaj komentare