Nedelja, 19.02.2006.

12:57

Kraj četvrti crvenih fenjera?

List Obzerver piše da bi uskoro mogla da bude zatvorena Četvrt crvenih fenjera u Amsterdamu nakon ozbora novog gradonačelnika.

Izvor: FoNet

Default images

Londonski list javlja da budućnost kvarta, kao jednog od najčuvenijih stecišta prostitucije u zapadnoj Evropi, u pitanje dovodi jedan od kandidata sa dobrim izgledima da sledećeg meseca bude izabran za gradonačelnika Amsterdama. Reč je o kandidatu socijaldemokrata, partije koja i sada kontroliše gradsku vladu i insistira na tome da je u Četvrti crvenih fenjera neophodno uvesti nekakav red.

Socijaldemokrate, pre svega, brine mogućnost da su mnoge žene koje rade u tom kvartu žrtve trgovine ljudima i da su prinuđene da se bave prostitucijom, prenosi Bi-Bi-Si na srpskom.

Udruženje amsterdamskih prostitutki je na ove najave odgovorilo tako što je juče organizovalo "otvoreni dan", omogućivši građanima da uđu u javne kuće i uvere se da tamo niko nije žrtva eksploatacije.

Čak 2.000 "radnica u seksualnoj industriji" uredno je prijavljeno vlastima i plaća porez, ali strogi holandski zakoni o zapošljavanju sprečavaju devojke iz istočne Evrope - koje čine polovinu ukupnog broja prostitutki u Amsterdamu - da legalizuju svoj status. One stoga često bivaju ostavljene na milost i nemilost makroima, koji im prete deportacijom, dok je policija ili nezainteresovana ili nemoćna da im pomogne.

"Da li će ovaj pokušaj amsterdamskih vlasti da dugogodišnji ‘manjak moralnih vrednosti’ u Crvenoj četvrti nadoknade brzim i naizgled 'visokomoralnim' političkim potezima biti uzrok odumiranja privredne grane u kojoj je obrt preko 80 miliona evra godišnje, ostaje da se vidi", zaključuje Obzerver.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 8

Pogledaj komentare

8 Komentari

Podeli: