Četvrtak, 03.11.2005.

08:57

Šešelj, službeno: Nisam kriv

Haški otpuženik Vojislav Šešelj ni danas nije želeo da se izjasni o krivici po optužnici Haškog tribunala.

Izvor: B92

Default images

Lider Srpske radikalne stranke nije želeo da se izjasni o navodima proširene optužnice, kojom se tereti za ratne zločine u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Vojvodini. Kao i na prvom izjašnjavanju o krivici, 3. oktobra, Šešelj je, na poziv da kaže da li se oseća krivim, rekao da to ne može da učini jer nije mogao da se sa svojim pravnim savetnicima posavetuje o optužnici jer mu nije omogućen kontakt s njima.

Šešelj je dodao da ga je u pritvoru u Sheveningenu posetio Dragan Todorović, ali da je razgovor vođen u prisustvu zatvorskih činovnika koji dobro govore srpski jezik i da ih je ta činjenica omela da razgovaraju o predmetu. Šešelj se dodatno pozvao na povredu Statuta suda tvrdeći da bi o krivici trebalo da se izjasni pred sudskim veđem u punom sastavu, a ne pred privremenim sudijom.

Posle te izjave optuženog, sudija Karmel Agijus, prema proceduri Tribunala koja se primenjuje u slučajevima kada optuženi odbija da se izjasni o krivici, konstatovao je za zapisnik da se smatra da je optuženi izjavio da nije kriv. Sudija je zatim proglasio i kraj današnje rasprave, koja je trajala desetak minuta, i napustio sudnicu, što je nekoliko trenutaka kasnije učinio i Šešelj.

Tužilaštvo u 14 tačaka tereti Šešelja za ratne zločine koje su počinili dobrovoljci SRS-a, odnosno, kako se navodi, "Šešeljevci" i "Četnici". Novom optužnicom, Šešelju se na teret stavlja i više od 500 ubistava, a spisku gradova u kojima su počinjeni zločini s kojima se Šešelj dovodi u vezu dodati su Sarajevo, Mostar, Nevesinje i Bijeljina.

U prvoj verziji, Šešelj je optuživan da je odgovoran za zločine u Vukovaru, Voćinu, Bosanskom Šamcu, Zvorniku i selu Hrtkovci u Vojvodini. Na Šešeljev zahtev, optužnica mu je pročitana u celini.

U Tribunalu je i dalje na razmatranju zahtev Tužilaštva da Šešelju bude suđeno s Milanom Martićem, Jovicom Stanišićem i Frankom Simatovićem, ali i s Goranom Hadžićem ako on uskoro bude predat sudu, za B92 javlja Ljubica Gojgić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

17 Komentari

Podeli: