Gasovod dugačak oko 1.200 kilometara koštaće četiri milijarde evra i protezaće se od Sankt Petersburga do severnonemačkog grada Grajfsvald. Radovi će biti završeni između 2010. i 2012. godine. U gradnji će učestvovati ruski koncern Gazprom i dve velike nemačke firme iz oblasti energoprivrede - EON i BASF.
Nemački kancelar Gerhard Šreder i ruski predsednik Vladimir Putin, koji su prisustvovali potpisivanju sporazuma, izrazili su zadovoljstvo ugovaranjem ovog značajnog projekta za koji je savezni kancelar rekao da će Nemačka njime "velikim delom osigurati snabdevanje energijom i to u narednih nekoliko decenija".
Šreder je rekao i da "ovaj projekat nije ni protiv koga usmeren", odnosno da "gradnja služi nemačkim i ruskim interesima" i da on "ne zna šta bi u tome trebalo da bude loše".
Poljska i baltičke države oštro su zamerile Berlinu i Moskvi što nisu uključene u projekat gradnje gasovoda.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 2
Pogledaj komentare