Sreda, 24.11.2004.

14:16

Simić: Izveštaj politički pritisak

Posledica izveštaja glavnog tužioca Tribunala pre Savetom bezbednosti biće pre svega politički pritisak, smatra Jovan Simić.

Izvor: B92

Default images

Savetnik predsednika Srbije za saradnju s Haškim tribunalom Jovan Simić očekivao je negativan izveštaj tužioca Karle del Ponte, ali kaže da je iznenađen jer je, umesto uopštene kritike, Karla del Ponte ukazala na premijera Vojislava Koštunicu i Vladu Srbije kao problem saradnje.

"Prvo, to će biti strašan politički pritisak na Koštunicu i na sve relevantne političke subjekte u zemlji. Ono što mene brine i treba sve nas da brine, jeste činjenica da su se prvi put pojavila imena optuženih koje međunarodna zajednica traži. Ako pogledate malo genezu svih tih izveštaja, ranije je bilo 'morate da uhapsite optužene, Karadžić i Mladić moraju da dođu, generali bi trebalo da dođu', a sada se prvi put pojavljuje da je uslov hapšenje Mladića, ranije su bili nagoveštaji, ali nikad tako eksplicitno. Sada je još gora situacija jer se u ovom trenutku apostrofirani i generali", rekao je Simić u "Kažiprstu" Radija B92.

Premijer Vojislav Koštunica odbio je da prokomentariše navode glavnog tužioca Karle del Ponte da on i Vlada Srbije svesno ignorišu svoje zakonske obaveze u pogledu saradnje sa Haškim tribunalom. Učestvujući u Bečeju na Konferenciji o verskoj, kulturnoj i međunacionalnoj saradnji u Bečeju, Koštunica je ignorisao pitanja u vezi sa izveštajem Karle del Ponte Savetu bezbednosti.

Prve posledice nesaradnje sa Hagom osetiće Republika Srpska. Jovan Simić je bio prisutan na nedavnom sastanku koji je organizovao Boris Tadić i na kome su predsednik i premijer Republike Srpske preneli su svoja strahovanja da će SDS biti ukinuta kao i policija Republike Srpske. Prve sankcije mogu da očekuju već sredinom decembra, prenosi Simić: " Njima je rečeno u više navrata vrlo otvoreno šta im se sprema. I njima je uslov opstanka kao entiteta bio da nekoga hapse. Oni ljudi ne mogu da hapse nikoga, jer su svi ovde. Po njihovim operativnim proverama, svi optuženi iz Bosne su ovde. Njima je rečeno da oni već mogu da očekuju prve sankcije negde sredinom decembra.''

Jovan Simić tvrdi da ni Nacionalni savet za saradnju sa Tribunalom, ni sam Tribunal nisu dobili kompletan dosije o Ratku Mladiću. Prema njegovim rečima sud u Hagu poseduje celokupnu kopiju dosijea i da je na osnovu kopije ustanovljeno da je iz Beograda poslat original, ali bez dokumentacije koja se odnosi na poslednje dve, tri godine.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 9

Pogledaj komentare

9 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: