Petak, 20.08.2004.

08:39

Najesen razgovori o razdruživanju

Izvor: B92

Default images

Miroljub Labus kaže da će razgovori o budućnosti Srbije i Crne Gore morati da budu obavljeni najesen.

Nakon najava iz Podgorice da bi u septembru mogli da počnu razgovori vlada Srbije i Crne Gore o razdruživanju državne zajednice, takvu inicijativu pokrenuo je i vicepremijer Srbije Miroljub Labus. U stranci G17 plus, čiji je lider Miroljub Labus, jedan od potpisnika Beogradskog sporazuma, smatraju da je država nastala tim sporazumom došla do svog kraja.

Labus je ponovio da zajednička država Srbije i Crne Gore ne funkcioniše, i da je došlo vreme za razgovor sa Podgoricom. "Sasvim sigurno ove jeseni moramo da sednemo za okrugli sto, pre svega, u okviru komisije državne zajednice za priključivanje EU i da otvoreno razgovaramo šta dalje da radimo. Postoji potpuna blokada pridruživanja EU, nema harmonizacije dva tržišta, nema volje u Crnoj Gori da se ujednače dva tržišta niti dva monetarna, trgovinska i finansijska sistema. Vlada Srbije mora da prihvati tu činjenicu bez obzira na to što ta činjenica ovog momenta vrlo loše deluje", rekao je on.

Međutim, imajući u vidu stavove DSS-a, koji uporno odbacuje svaku priču o razdruživanju Srbije i Crne Gore, nije jasno na koji način potpredsednik Vlade Srbije namerava da sprovede svoju inicijativu. Šef poslaničkog kluba DSS-a u skupštini Srbije Miloš Aligrudić kaže da unutar vladajuće koalicije nije bilo razgovora o razdruživanju. "Izjave koje smo dali u ime stranaka odražavaju određene razlike koje su očigledno postojale i ranije. Za nas je važno da će Vlada Srbije konačno zauzeti stav o svim dopisima, ukoliko ikada i eventualno budu stigli tom organu, pa će se onda na taj način razgovarati. Stav DSS-a je po tom pitanju veoma jasan, to je poštovanje Ustavne povelje, poštovanje Beogradskog sporazuma, svih rokova i svih radnji koje u tim rokovima treba da se obave", rekao je Aligrudić.

Kada je reč o budućnosti državne zajednice, nešto konkretniji je član Predsedništva DPS, Miodrag Vuković, koji je predložio tri rešenja. Prvo je razdruživanje, drugo rešenje je savez međunarodno priznatih država, dok je treće opstanak zajednice do isteka sporazuma sledeće godine, i raspisivanje referenduma.

Iako je SPO jedna od stranaka čiji je lider u više navrata imao različite stavove u odnosu na koalicione partnere, sada se Veroljub Stevanović iz te stranke saglasan je sa stavovima DSSa. "Nije normalno da neko iz koalicije daje takve izjave. Ne znam samo u čije ime daje takve izjave. Ako ih daje u ime stranke ili u lično ime, mislim da na to nema pravo ako smo u koaliciji. Dakle, ako smo već u koaliciji, sasvim je normalno da se o tim, zaista ozbiljnim stvarima, razgovara ozbiljno", kaže Stevanović.

Sa druge strane, Evropska unija u više navrata nedvosmisleno je poručila da u proces pridruživanja može da uđe samo zajednička država Srbije i Crne Gore. Inače, prema Zakonu o sprovođenju ustavne povelje, razdvajanje može da počne samo referendumom i to u jednoj državi članici. Ona država članica koja se na to odluči, snosi sve posledice takve odluke, što znači da bi iz početka morala da uđe u proces pregovora o pridruženju svim evropskim institucijama.

Dodajmo i da je Evropska komisija još ranije najavila da od Beograda i Podgorice u septembru očekuje konkretne rezultate oko harmonizacije ekonomskih sistema, trgovinske politike i zajedničke carine.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

18 Komentari

Podeli: