Četvrtak, 19.08.2004.

08:27

Izmene Zakona o radiodifuziji u utorak

Izvor: B92

Default images

Skupština će o izmenama Zakona o radiodifuziji odlučivati u utorak, 24. avgusta.

Skupština Srbije završila je danas popodne raspravu o predlogu odluke o izboru sudija, kao i o izboru predsednika i članova Komisije za hartije od vrednosti i izboru pet članova Republičkog odbora za rešavanje o sukobu interesa sa liste koju je predložila Srpska akademija nauka i umetnosti.

Sve političke stranke sem Srpske radikalne stranke najavile su podršku predloženim izmenama Zakona o radiodifuziji. Prema rečima članova skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje, izmene su pokušaj deblokade rada Saveta za radiodifuziju.

Izmene predviđaju da Savet i dalje ima devet članova. Četiri bi predlagao "civilni" sektor, tri skupštinski Odbor za informisanje, a jednog vojvođanska skupština. Članovi Saveta potom biraju devetog člana, sa Kosova. Izborom novih članova prestaje mandat sadašnjim članovima Saveta. Novi radiodifuzni savet mogao bi da bude formiran u decembru.

Potpredsednik Demokratske stranke Nebojsa Pajtić objašnjava zbog čega je izmena. “Očekujemo da, po usvajanju tog zakona, Radio-difuzni savet zaista počne da radi i uspostavi red u oblasti radiodifuzije. To je nešto što nam je neophodno”, kaže on.

Tomislav Nikolić iz SRS kaže da je taj argument potpuno neosnovan. “To nema nikakve veze s funkcionisanjem Radio-difuzne agencije, s funkcionisanjem Saveta. Po Zakonu o radiodifuziji nije bilo moguće promeniti članove Saveta, jedina mogućnost je bila menjati Zakon, i zato su pristupili izmenama načina izbora članova Saveta. Sada ih i dalje bira Skupština, ali ih ona ne predlaže, nego Odbor”, kaže on.

Nacrt Zakona o radiodifuziji, koji su pripremili domaći stručnjaci uz podršku eksperata Saveta Evrope i OEBS, izmenjen je pred usvajanje u Skupštini 2002. tako što je spisak ovlašćenih predlagača članova Saveta smanjen na uštrb "civilnog" sektora.

Strukovna udruženja i ovog puta su upozorila da takav model omogućava odlučujuć uticaj države na Radiodifuznu agenciju, a time i na ukupnu radiodifuziju. Nebojša Bugarinović iz Nezavisnog udruženja novinara Srbije kaže i da je "civilni" sektor uključen u Radiodifuzni savet, više nego u bilo kojoj drugoj zemlji. “Nevladin sektor, koji je mnogo učinio na polju demokratizacije Srbije i uvođenju savremenih evropskih standarda u nju, zaslužuje svim onim što je do sada radio da makar tako učestvuje u kreiranju povoljnije radiodifuzne slike”, kaže on.

Predožene izmena Zakona nisu bile na javnoj raspravi, a važeći zakon se ne primenjuje.

Poslanici opozicionih stranaka, Demokratske stranke i Srpske radikalne stranke u Skupštini Srbije osporili su danas više različitih kandidata za izbor sudija Vrhovnog suda, kao i trgovinskih, okružnih i opštinskih sudova. U raspravi o izboru oko 70 sudija koje je predložio Visoki savet pravosuđa, poslanici DS-a osporili su tri od ukupno 12 kandidata za sudije Vrhovnog suda, kao i više kandidata za okružne i opštinske sudove.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Podeli: