Sreda, 18.08.2004.

11:45

Krv jevtinija od participacije

Autor: D. Stanimirović

Default images

Dobrovoljnim davaocima krvi još jednom su, posle tri godine, smanjene beneficije koje su do skora dobijali čak i posle jednog davanja krvi godišnje. Najpre su im, 2001. godine, novim Zakonom o radu "zakinuta" dva slobodna dana posle davanja krvi, a nedavno je, odlukom srpske vlade, smanjen i broj davalaca krvi koji ne plaćaju participaciju prilikom lečenja.

Vratiti slobodne dane

Do sada su svi koji daju krv jednom godišnje bili oslobođeni plaćanja participacije prilikom lečenja, a sada su oslobođeni participacije svega tri meseca posle jednog davanja krvi ili su trajno oslobođeni ako su krv dali najmanje 30 puta u životu. Posle ukidanja slobodnih dana, odnosno uvođenja pravila o pet plaćenih dana tokom godine (za svadbe, sahrane, pa i dobrovoljno davanje krvi i druge slobodne aktivnosti), dobrovoljni davaoci su upozorili da bi se, zbog ovih novina, mogao smanjiti broj darodavaca, a sada su se njihovim upozorenjima pridružili i direktori nekih zavoda za transfuziju krvi Srbije koji traže da se davaocima vrate stare povlastice, da budu oslobođeni participacije godinu dana od poslednjeg davanja, odnosno trajno oslobođeni posle deset dobrovoljnih davanja krvi u životu.

Nekoliko udruženja davalaca u Srbiji prošle godine se angažovalo oko vraćanja slobodnih dana, ali ovakve inicijative nisu naišle na pozitivan odjek nadležnih čiji je odgovor, uglavnom, bio da u svetu slobodni dani nisu praksa jer se krv daje, maltene, na pauzama za ručak. - Nerad posle davanja krvi je neopravdan. Nekoliko godina nismo mogli da se učlanimo u svetska udruženja zbog prakse davanja slobodnih dana. U principu, u Zakonu je ostavljeno poslodavcima prostora da u pojedinačne kolektivne ugovore unesu jedan ili dva plaćena dana, ako im to ne remeti proces proizvodnje ili ako to žele da plate. Nigde u svetu ne postoji praksa da se čovek odmara posle davanja krvi, jer je on tada još sposobniji. Međutim, kod nas su ljudi navikli deset godina da dva dana ne rade posle davanja krvi - kaže za "Glas" dr Milče Čanković- Kadijević iz Instituta za transfuziju krvi Srbije.

Kod lekara preko reda

Ipak, Stevan Požega, predsednik Humanitarnog udruženja dobrovoljnih davalaca iz Novog Sada, tvrdi da su u Italiji bili ukinuli jedan od dva slobodna dana za davaoce ali su, zbog smanjenog broja davanja krvi, to sada vratili na staro.

- Mislim da bi trebalo da se davaocima krvi daju dva slobodna dana i privilegije pri lečenju. Mi smo se u Novom Sadu izborili da oni koji su jednom dali krv tokom godine kod lekara idu preko reda, a oni koji su dali više od deset puta oslobođeni su plaćanja oko 90 odsto zdravstvenih usluga. Podneli smo inicijativu i pokrajinskom ministru zdravlja da oni koji su krv dali sto puta budu potpuno oslobođeni plaćanja lečenja - kaže Požega, koji je i sam za svojih 46 godina života krv dao 160 puta iliti 160 boca od 0,45 litara krvi.

Otkako su uvedene ove novine, broj davanja krvi se smanjio, priznaju u Institutu za transfuziju. Iako je davanje krvi pre svega humani čin, dosadašnje privilegije za one koji su krv dali najmanje deset puta (besplatni lekarski pregledi, ultrazvuk, rendgen, ortopedska obuća, naočari, slušni aparati) nimalo nisu zanemarljive. Stoga i direktori zavoda za transfuziologiju traže da se davaocima ove beneficije vrate, upozoravajući da se to može odraziti na količinu ukupno prikupljene krvi, s kojom smo ionako u deficitu.

Da li će neka od ovih inicijativa biti uvažena, juče ni u Ministarstvu zdravlja niti u Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje nismo uspeli da saznamo, jer su ministar zdravlja, pomoćnik za zdravstveno osiguranje i direktorka Zavoda na odmoru.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: