Studija NUNS-a pokazuje rast krivičnih prijava protiv novinara nakon petooktobarskih promena.
Fenomen podizanja i pokretanja krivičnih i građanskih sudskih postupaka protiv novinara i medija doživeo svoju "evoluciju" odmah nakon petooktobarskih promena i trenutno se u Srbiji vodi blizu 300 takvih sudskih postupaka.
To je pokazala studija Nezavisnog udruženja novinara Srbije u kojem je obuhvaćen period od februara 2001. do maja 2004. godine. U NUNS-u ističu da je ukidanjem tzv. Šešeljevog zakona o javnom informisanju - okončana jedna faza u istoriji cenzure kod nas, ali da je posle 5. oktobra zapažen novi fenomen: veliki broj tužbi protiv novinara i medija zbog klevete, duševnog bola ili povrede časti i ugleda.
Predsednik NUNS-a Nebojša Bugarinović smatra da nismo mnogo odmakli od perioda kada su tužbe bile naša svakodnevica: "Razlike su da nema one tenzije kakva je bila ranije, političke ličnosti se manje javljaju kao tužioci nego što je to ranije bio slučaj, retko se presuđuje u korist onih koji tuže, ali sama činjenica da postoji ovoliki broj tužbi ukazuje da se na neki način novinarima upućuje opomena da ne bi trebalo suviše ozbiljno da shvataju svoju struku i da će svaki pokušaj da se bude analitičan, kritičan itd, biti jasno osuđen na pojavljivanje pred sudovima."
Dejan Anastasijević, novinar nedeljnika "Vreme", protiv koga su u toku dva aktivna procesa, ukazuje da on i njegove kolege sve više vremena provode u sudnici umesto za kompjuterom, radeći svoj posao. Željko Bodrožić, urednik "Kikindskih novina", protiv kojih se u ovom trenutku vodi deset procesa, naveo je da postoje dva slučaja u kojima su "Kikindske novine" zaista krive, ali da kod nas institucija izvinjenja očigledno još uvek nije zaživela: "U svakom gradu u Srbiji gde ima smelih i odličnih novinara, te redakcije su dospele u žižu javnosti zato što su se novinari tih redakcija u učmalim sredinama, u sredinama gde vlada palanački duh osmelili da pišu o tabu temama i temama o kojima niko od novinara nije pisao, jer u lokalu su novinari još veći poslušnici nego u velikim centrima."
Kao osnovnu odliku procesa koji se vode protiv medija i novinara, u NUNS-u navode činjenicu da postupke ni u jednom slučaju nije pokrenulo javno tužilaštvo, već da su ih redovno pokretala lica koja su smatrala da su oštećena, a da je krivac je uglavnom počinilac – novinar.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 9
Pogledaj komentare