Subota, 19.06.2004.

20:25

SCG i EU - sindrom lošeg đaka

Izvor: B92

Default images

SCG se nalazi na samom dnu liste zemalja za priključenje EU. Ulazag SCG u EU moguć tek nakon 2012. godine.

Za razliku od bivših jugoslovenskih republika, Slovenije koja je već članica EU i Hrvatske, od petka zvaničnog kandidata za pridruživanje, Srbija i Crna Gora nalaze se na samom dnu spiska zemalja kojima će Unija, eventualno, biti proširena. Stručnjaci procenjuju da bi o mogućnosti ulaska državne zajednice u EU moglo biti reči tek 2012. godine.

Zbog ratova i sankcija iz Miloševićevog vremena, ali i zbog nedostatka političkog dogovora u postoktobarskoj državi, tek Srbija i Crna Gora izgubile su dragoceno vreme u trci za članstvo u Evropskoj uniji, kaže Duško Lopandić, pomoćnik ministra za ekonomske odnose sa inostranstvom u Vladi Srbije. Zbog tog kašnjenja i zbog lošeg imidža države, Srbiji i Crnoj Gori postavljaju se i zahtevi koji nekim drugim članicama nisu postavljani. "Ja sam to nazvao ‘efektom lošeg đaka’ – onaj ko dobije jedinice na početku, kasnije mora mnogo više da se trudi. Kod nas se polazi unapred od nekih sumnji i mi stalno moramo da se dokazujemo. Na primer, na planu carinske politike, mi moramo da dokazujemo kako funkcioniše naša carina, zato što smo imali afere sa izvozom šećera. Ti preduslovi se dodaju za ovu zemlju. Ipak, ti preduslovi nisu nemogući preduslovi. Moguće ih je ispuniti, ali je neophodno da se krene u taj proces. Neophodan je konsenzus u zemlji o tome, o svesti da se radi o koristi za sve i da radimo za sebe, a ne za druge", kaže Lopandić.

I u Crnoj Gori je jasno da se u Evropu kasni, a vreme je, ocenjuje se potrošeno u naporima da se stvori i očuva državna zajednica sa Srbijom. "I Srbija, ali to se glasno ne priznaje, i Crna Gora, to se malo glasnije priznaje, pa zato malo više kritike na Crnu Goru od onih koji stvari neće suptilnije da posmatraju, idu u stvari samostalno. I, videćete, to će na kraju da se desi kao jedini put – samostalno na evropskim integracijama, što ne znači da ćemo okrenuti leđa jedni drugima", rekao je Vuković.

Na pitanje ko ide brže ka EU, Srbija ili Crna Gora, Vuković je rekao: " Ide Crna Gora. Mogli bi još brže da idemo da nijesmo tu gdje jesmo, u aranžmanu u kome jesmo". Slazući se sa ocenom da je u korenu svega politika, Vuković kaže da Crna Gora može da se bavi ekonomijom i pravnim pretpostavkama pridruživanja, a da Srbiju usporava specifična prepreka – nesaradnja sa Haškim tribunalom.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Podeli: