Šef Ureda Vlade Hrvatske za nestale negirao je postojanje blokade u saradnji s Međunarodnom komisijom za nestale.
Ivan Grujić je demantovao optužbe da Hrvatska ne razmenjuje podatke o uzorcima krvi, napominjući kako je stav hrvatskih forenzičara da je DNK-analiza samo jedna od metoda identifikacije.
Kako tvrdi Grujić, Hrvatska je zatražila rezultate uzoraka krvi od Međunarodne komisije zbog nekih slučajeva koje ne može da reši. Grujić navodi da je Hrvatska spremna da ICMP da referentne nalaze krvi svih posmrtnih ostataka koji se nalaze na teroritoriji Hrvatske.
“U svim situacijama kada postoji određena sumnja idemo u razmenu podataka, što je do sada učinjeno u nizu slučajeva. Sada se vode razgovori oko generalnih razmena podataka. Moramo da vodimo računa o zaštiti podataka, postoji zakon o njihovoj zaštiti i mi ga u potpunosti moramo poštovati”, kaže Grujić. Prema njegovim rečima, u ovom trenutku se u Hrvatskoj nalazi oko 700 neidentifikovanih posmrtnih ostataka, od kojih je 500 žrtvava rata iz 1991. Članovi porodica tih žrtava dali su uzorke krvi za bazu kojom raspolaže Hrvatska, a ostalih 200 tela je u postupku identifikacije, kaže Grujić i precizira da se najverovatnije radi o građanima Hrvatske koji su srpske nacionalosti. Grujić najavljuje da će uskoro na identifikaciju u Zagreb biti pozvano najmanje 40 članova porodica nestalih koji sada žive na teritoriji Srbije i Crne Gore.
Predsednik Udruženja porodica nestalih iz bivše Republike Srpske Krajine Čedomir Marić apelovao je na bolju saradnju hrvatskog Ureda za nestala lica s Međunarodnom komisijom za nestale, navodeći da je od oko 500 ekshumiranih Krajišnika ukupno identifikovano 210, od čega DNK-analizom njih 60. Prema njegovim rečima, razlog za to je što hrvatske laboratorije nisu prihvatile uzorke krvi date u Srbiji, već su tražile da srodnici nestalih dođu u Zagreb. Marić je u razgovoru za B92 rekao da se radi o blokadi preko 1.700 uzoraka krvi uzetih od porodica koje žive u SCG, a koje nisu u funkciji upoređivanja u cilju rešavanja problema nestalih.
Predsednik Komisije Saveta ministara SCG za nestale Gvozden Gagić smatra da je problem u tome što iz straha od hapšenja zbog tajnih optužnica mnoge porodice nestalih ne putuju u Hrvatsku, već daju uzorke krvi laboratorijama ICMP u SCG. “Iz samo njima znanih principijelnih razloga, i Hrvatske i ICMP, nikako da dođe do upoređivanja tih rezultata. Mi smo se ponudili da budemo posrednici u tom procesu, a da svaka strana zadrži pravo na konačnu identifikaciju. U slučaju da u skorije vreme ne dođe do određenog kompromisnog rešenja, bićemo prinuđeni da problem podignemo na viši, politički nivo, Ujedinjenih nacija i humanitarnih organizacija”, kaže Gagić.
Problem blokade razmene podataka Ureda Vlade Hrvatske za nestala lica i Međunarodne komisije za nestale bila je tema poslednjih susreta eskperata dve komsije za nestale i on do danas nije rešen, saznaje B92 u ICMP.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare