Utorak, 01.06.2004.

20:50

Protest medija i NVO zbog TV Smederevo

Izvor: Beta

Default images

Više od 120 medija i nevladinih organizacija u Srbiji izrazilo je zabrinutost zbog situacije u Televiziji Smederevo.

Mediji i NVO traže od nadležnih da što pre omoguće primenu Zakona o radiodifuziji i privatizaciju lokalnih medija. U protestnom saopštenju, u kojoj većina zaposlenih štrajkuje od 26. marta, mediji i NVO ocenili su da je stanje u toj kući najbolji poakzatelj političke zavisnosti lokalnih medija od opštinskih vlasti, koje su njihovi osnivači.

Navodeći da je na vlasti u Smederevu koalicija Demokratske stranke Srbije, Nove Srbije, Jugoslovenske levice i Socijalističke partije Srbije, potpisnici protesta ukazali su da zavisnost lokalnih medija od opštinskih vlasti predstavlja "zloupotrebu i ograničava slobodu javnog informisanja". "Ozbiljnost posledica ovakvog ponašanja predstavnika lokalne uprave pokazuje i slučaj radnika TV Smederevo protiv kojih je pokrenut krivični postupak pred Opštinskim sudom u Smederevu", na osnovu krivične prijave opštinskog pravobranilaštva i to "samo zato što koriste pravo na štrajk" radi zaštite ličnog i profesionalnog integriteta" TV Smederevo, ocenjeno je u protestnom sapštenju.

Potpisnici tog protesta posebno su zabrinuti što je i posle formiranja manjinske vlade sistematski nastavljena zloupotreba propisa radi uspostavljanja "potpune kontrole nad elektronskim medijima koji po svom značaju obavljaju funkciju javnih servisa kako na nacionalnom tako i na lokalnom nivou". "Događaji u vezi sa TV Smederevo su nastavak te sistematske politike koju je ustanovila" vlada ignorisanjem Zakona o radiodifuziji, njegovim kršenjem prilikom uspostavljanja i izbora članova Saveta za radiodifuziju i zloupotrebom u primeni Zakona o javnim preduzećima i obavljanju delatnosti od opšteg interesa prilikom imenovanja Upravnog odbora i generalnog direktora RTS-a", ocenjeno je u saopštenju.

Zakonom o radiodifuziji predviđena je privatizacija lokalnih medija, ali ni prethodno ni sadašnje Ministarstvo za kulturu, još uvek nije omogućilo taj proces, jer nije donelo neophodno Uputstvo o privatizaciji lokalnih elektronskih medija. Potpisnici saopštenja ukazali su da na negativne trendove u oblasti informisanja u Srbiji upozoravaju i međunarodni izveštaji, poput nedavnog izveštaja generalnog sekretara Saveta Evrope Valtera Švimera, podnetog Komitetu ministara Saveta Evrope.

Među potpisnicima saopštenja su Asocijacija nezavisnih elektronskih medija, Lokal pres, Nezavisno udruženje novinara Srbije, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, agencije Beta i FoNet, listovi "Danas", "Dnevnik", "Mađar so", "Nezavisna svetlost", "Reporter", "Republika", "Vranjske novine", "Vreme", RTV Kruševac, Kikinda, Nišava, Caribrod i radio stanice Niš i Vladičin Han, kao i devedesetak NVO.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Podeli: