Ponedeljak, 02.02.2004.

15:07

Utvrđeno da je šećer prepakivan u tri srpske šećerane

Izvor: Beta

Default images

Ured Evropske unije za suzbijanje pronevera (OLAF) i MUP Srbije utvrdili su tokom četiri zajedničke istrage da su šećerane u Pećincima, Kovačici i Sremskoj Mitrovici korišćene za prepakivanje uvezenog šećera. "Prepakovani šećer je potom, uz prikazivanje netačnog porekla, izvožen iz Srbije i Crne Gore u Evropsku uniju", navodi se u memorandumu o saglasnosti istražnog tima OLAF-a i Uprave za borbu protiv organizovanog kriminala MUP-a Srbije, koji je potpisan u oktobru prošle godine u Beogradu. U tom dokumentu, u koji je imala uvid agencija Beta, navodi se da je bilo teško utvrditi vezu između krajnjih izvoznih poslova i konkretnih operacija prepakivanja šećera radi prevare.

Prema tvrdnji Evropske komisije, koja je suspendovala izvoz šećer iz Srbije u EU po povlašćenim uslovima, dvostruka nezakonita zarada ostvarivana je tako što je šećer iz EU u SCG uvožen po subvencionisanim cenama, a potom, prepakivan i lažno deklarisan, izvožen ponovo u EU po povlašćenoj bescarinskoj tarifi. U memorandumu o saglasnosti OLAF-a i MUP-a Srbije, ističe se da policijske službe sada treba da okončaju i usaglase svoje informacije i istrage na temelju snažne političke podrške i čvrste volje srpske vlade, uz opasku da nedostatak transparentne saradnje još ne omogućava uspešnu bitku protiv organizovanog kriminala, upletenog u te slučajeve.

Navedeno je da je jedna od firmi protiv kojih je pokrenut sudski postupak "Voćar lutka" iz Prijepolja. Pod sumnjom da je u poslovima s "Voćar lutkom" izdavala lažne dokumente jeste crnogorska kompanija "Adriatik" i još neke druge kompanije. U dokumentu se ukazuje na vezu između te dve kompanije i firmi bez kancelarija koje su one napravile u Prijepolju i Podgorici, i fiktivnog preduzeća "USTRADE" i jednog od najznačajnijih kupaca, firme "ISD" u Beogradu. "Adriatik" je, prema nalazima istrage, bio uvoznik šećera iz zemalja EU i drugih evropskih zemalja, i to preko carinskih ispostava u Šapcu, Subotici i Pančevu. Preko "Trgošpeda" iz Šapca i "Pervana" iz Subotice, kako je utvrđeno, obezbeđivane su carinske dozvole za taj uvoz.

Uvezeni šećer dovožen je u šećerane u Sremskoj Mitrovici i Žablju. "Važan uvoznik je, sve govori, i kompanija 'MK Komerc'", dodaje se u nalazima istražnih timova OLAF-a  i Uprave MUP-a Srbije. U tim nalazima navedeno je i da su šleperi sa šećerom za račun "MK Komerca" stizali u Pančevo i prebacivani u Kovačicu, a zatim prosleđivani raznim kompanijama za poslove sa šećerom, i to u razne svrhe. I neki drugi "operatori" su, stoji u ovom nalazu, uvozili velike količine šećera koji je potom prevožen u šećerane i istovremeno prodavan izvoznicima. "Ista kompanija ima izvozni i uvozni sektor. Oni jedan drugom prodaju šećer", navedeno je u zajedničkom dokumentu OLAF-a i Uprave za borbu protiv organizovanog kriminala.

U tom dokumentu naglašava se da dokumentacija pokazuje da sav uveženi i carinjeni šećer tokom 2001. i 2002. godine nije prijavljen ministarstvu finansija i trgovinskoj inspekciji, što dokazuje da konačni kupac nije prijavio značajne količine u Srbiju uvezenog šećera. Provera uvoza i izvoza u preduzeću "ISD" u Beogradu odvela je istragu do provere šećerane u Pećincima, koja pripada grupi "MK Komerc", a uvid u njene računovodstvene knjige pokazao je da za šećer prodat 23. i 24. jula 2002. godine nije bilo dokaza da je poreklom iz šećerane u Pećincima. "Skladište šećerane je u to vreme, kako pokazuju zvanične knjige, bilo prazno, tako da je protiv firme 'ISD' pokrenut sudski postupak zbog izdavanja lažnih dokumenata", ističe se u nalazu stručnjaka OLAF-a i Uprave za borbu protiv organizovanog kriminala, u kojem je navedeno i da jedno svedočenje pokazuje da je u šećerani u Pećincima, u više navrata, pre juna 2003, prepakivan šećer za ponovni izvoz u EU.

Pored ostalog se spominje da je to činjeno sa šećerom uvoženim iz Slovačke, kao i da su šećerane u Senti i Vrbasu uvezle oko dve hiljade tona šećera iz EU i, istovremeno, na tamošnje tržište izvezle istu količinu ovog proizvoda. U dokumentu se ističe da je OLAF-u predočen scenario prevare u koju je bila upletena firma INTERFRIGO, koja je izvezla 896 tona evropskog i srpskog šećera, između decembra 2002. i aprila 2003. godine. Takođe se spominje i veza između firmi "Adriatik" i "Oria internešnel", čiji je vlasnik u Crnoj Gori.

U zaključcima memoranduma o saglasnosti OLAF-a i Uprave za suzbijanje organizovanog kriminala MUP-a Srbije se kaže da "odsustvo specifičnih zakona o suzbijanju finansijskog kriminala, korupcije i pranja novca, kao i pomanjkanje saradnje u međunarodnim istražnim radnjama sa drugim s tim povezanim zemljama (Crna Gora) ne daje pravosudno-policijskim službama neophodna oruđa za efikasno delovanje protiv organizovanog finansijskog kriminala".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Podeli: