Nova Godi na je u Crnoj Gori počela radničkim protestima, a prema procenama crnogorskog sindikata 2004. godina će biti godina velikih štrajkova. Prema informacijama koje je izneo crnogorski Zavod za zapošljavanje, a koje prenosi dopisnik Radija B92 iz Podgorice Srđan Janković, u Crnoj Gori ima oko 30.000 zaposlenih koji predstavljaju tehnološki višak, a najviše ih je u prerađivačkoj industriji. Crnogorski zvaničnici su više puta najavili da će u 2004. godini biti masovnog otpuštanja radnika, jer bi ove godine prema planu trebalo da budu privatizovana najveća crnogorska preduzeća. Predstavnici izvršne vlasti su izjavljivali da se nadaju da će vlada imati snage da prevaziđe očekivane probleme.
Ti problemi su upravo štrajkovi kojima je počela 2004. godina u Crnoj Gori. Više stotina radnika u nekoliko crnogorskih preduzeća štrajkovalo je glađu i tokom novogodišnjih praznika, tražeći isplate zaostalih primanja, povezivanje radnog staža, zimnice i regresa. Tako već 13 dana štrajkuju radnici nikšićkih preduzeća Autoprevoznog i Trgocentra, zatim 50-ak bivših radnika šavničkog Građevinskog preduzeća nastavilo je pre dva dana započet štrajk glađu tražeći povezivanje radnog staža za prethodna 32 meseca, pomoć u pokretanju proizvodnje ili da se firma likvidira. Pored ovoga, prva smena radnika Lučko-transportnog sektora i mehanizacije u barskoj luci odbila je 1. januara da radi na pretovarz žita i drugog tereta zahtevajući isplatu novembarskih zarada, ali je kasnije postignut načelan dogovor o ispunjenju tog zahteva do sredine januara, tako da je druga smena nastavila da normalno obalja posao.
Kao jedan od ključnih razloga zbog kojih radnici u pojedinim preduzećima ne primaju zarade jeste opšta nelikvidnost u Crnoj Gori, koja onemogućava izmirenje obaveza konintenata po osnovu ranije obavljenih poslova. Iz Vlade je ranije najavljeno da bi iz državne uprave moglo da bude otpušteno 1.700 ljudi koji predstavljaju tehnološki višak. Takođe, i u pojedinim opštinama u kojima vlada opozicija nameravaju da otpuštaju radnike tokom ove godine, jer budžeti tih opština ne mogu da izdrže toliki broj radnika koji su u mnogim slučajevima primani na posao i po političkoj liniji.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare