Nedelja, 04.01.2004.

13:37

Posrnula demokratija u Srbiji

Izvor: B92

Default images

Predsednik Bush je u novembru rekao da Sjedinjene države predvode "globalnu demokratsku revoluciju". Ali šta da se radi kada radikali iskoriste demokratiju za ostvarenje sopstvenih antidemokratskih ciljeva? Izbori u Srbiji prošle nedelje, na kojima su nacionalisti osvojili najveći broj glasova, predstavljaju svež podsetnik da je lakše zastupati demokratiju nego stvarati demokratska društva.

Srbija nije na ivici da se vrati genocidnim ratovima protiv Hrvatske, Slovenije i Bosne. Ponižavajući poraz koji je Srbija doživela od strane NATO snaga 1999. tokom rata na Kosovu smanjio je njene pretenzije na status velike sile na Balkanu. Ali komešanja i atentati otežavaju njen put ka stabilnosti i prosperitetnoj privredi. Dok god tamošnji ultranacionalizam bude jaka snaga, međunarodne korporacije neže želeti da investiraju u Srbiju, a njen konačni ulazak u Evropsku uniju biće usporen.

Veliki deo krivice snose same demokratske snage. Od kad su nacionalistički kriminalci u Martu ubili premijera Zorana Đinđića, sprske demokratske partije vrve od skandala i borbi za moć. Nacionalisti su vešto iskoristili sukobe i obećali brz privredni oporavak i širenje granica Srbije na račun njenih suseda. Nacionalistička Srpska radikalna stranka, predvođena bivšim srpskim paravojnim komandantom Vojislavom Šešeljem, najveći je pojedinačni dobitnik na ovim izborima. Bivši jugoslovenski predsednik Slobodan Milošević takođe je dobio mesto u parlamentu. Međutim, Šešelj i Milošević ne mogu da dobiju mandat jer su u zatvoru, na suđenju pred tribunalom za ratne zločine u Hagu.

Bushova administracija mora da bude svesna izbornih rezultata u Srbiji. Kako je to primetio urednik Newsweeka Fareed Zakaria u nedavno objavljenom bestseleru "Budućnost slobode" (The Future of Freedom), u svetu počinje da cveta jedan uznemirujući fenomen koji on naziva neliberalnom demokratijom. U Rusiji, Vladimir Putin održava demokratske izbore ali se koristi neustavnim sredstvima, uključujući gušenje medija, da bi proširio svoju vlast. U Iraku, šiitska većina bi mogla da iskoristi izbore i nametne autoritarnu vlast, a u Saudijskoj Arabiji, muslimanski radikali imaju šanse da uspostave teokratiju uz pomoć slobodnih izbora.

U jednoj studiji Radn Corp. "Uloga Amerike u izgradnji nacije" primećuje se da uspeh zavisi ne od nivoa bogatstva ili obrazovanja jedne nacije, već od nivoa napora koji su SAD i druge zemlje spremne da ulože u fizičku obnovu ratovima razorenih država. Niko ne može Srbima reći kako treba da glasaju, ali stvaranje funkcionalne demokratije je nešto što Amerikanci uzimaju zdravo za gotovo – snabdevanje sudova pravničkom literaturom, pomaganje trgovinskim sindikatima da se razviju i omogućavanje školama da budu povezane na internet. Izgradnja demokratskih partija, nadgledanje izbora i edukovanje naroda zahteva strpljenje, bilio u Srbiji ili u Iraku.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: