Početak godine kojoj odbrojavamo sate nije nagoveštavao nikakve poremećaje na političkoj sceni Srbije, naročito ne događaje koji će ući u istoriju. Odlazak u Hag tada aktuelnog predsednika Srbije Milana Milutinovića, 20. januara, bio je očekivan, a nacija je tipovala na to ko će, u skladu sa Zakonom o saradnji s Haškim tribunalom, biti sledeći putnik za Ševeningen.
Brojne afere
Političku scenu Srbije potresale su brojne afere, a do raspada koalicije Demokratska opozicija Srbije, koja je gotovo tri godine bila na vlasti, došlo je odmah posle neuspelih izbora za predsednika Srbije održanih 16. novembra. Neposredno uoči predsedničkih izbora, 13. novembra, DOS je inicirao raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, održanih 28. decembra, na kojima su ubedljivu pobedu ostvarili radikali.
Ovo su bile udarne vesti u našim medijima, koje su izazvale i pažnju strane javnosti. Političari imaju svoje viđenje 2003. godine.
Ubistvo Zorana Đinđića najtragičniji je događaj u novijoj srpskoj istoriji, čije ćemo tragične konsekvence godinama osećati. Događaj koji je obeležio ovu godinu su i izbori za republički parlament - kaže potpredsednik DS Boris Tadić.
Ministar spoljnih poslova SCG Goran Svilanović mišljenja je da će ne samo ova, već i čitav niz narednih godina biti obeležen ubistvom predsednika Vlade Srbije, Zorana Đinđića.
- Đinđić je bio ključni organizator najveće političke promene u ovoj zemlji od Drugog svetskog rata do danas. Formirao je vladu koja je započela proces modernizacije Srbije i značajno je uticao na podizanje ugleda zemlje u svetu. Ogroman odziv građana na sahrani potvrdio je značaj njegovog celokupnog političkog angažmana. Pored toga, protekla godina obeležena je i neizborom predsednika Srbije, što je doprinelo daljoj destabilizaciji u zemlji - kaže Svilanović.
Ubistvo premijera kao događaj godine izdvaja i ministar unutrašnjih poslova Srbije Dušan Mihajlović.
- Ubistvo premijera Đinđića, koje je u bezbednosnom smislu za Srbiju isto što i 11. septembar za Ameriku, a u istorijskom smislu podseća na ubistvo mladog knjaza Mihaila koji je sanjao isti san o evropeizaciji Srbije je, svakako, događaj koji je obeležio ovu godinu.
Sledeći događaj je, svakako, uspeh akcije "Sablja".
- Na treće mesto Mihajlović stavlja vanredne parlamentarne izbore, kao rezultat nemoći vladajuće koalicije da nastavi putem reformi i prekomponovanje političke scene u Srbiji.
Zamenik predsednika SRS Tomislav Nikolić na prvo mesto stavlja dobrovoljni odlazak predsednika Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja u Hag, 14. februara.
- Njegov odlazak u Hag za mene je događaj koji je obeležio ovu godinu i koji će mi ostati u trajnom sećanju. Sledeći događaj je ubistvo premijera Zorana Đinđića. Treći događaj koji je obeležio ovu godinu, ali i koji ću posebno pamtiti, jeste moja pobeda na predsedničkim izborima, kao i pobeda Srpske radikalne stranke na parlamentarnim izborima - ističe Nikolić.
Za generalnog sekretara SPS Zorana Anđelkovića događaj godine i veliki uspeh predstavlja raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Ubistvo premijera
- Naravno, događaj godine je ubistvo predsednika Vlade Srbije Zorana Đinđića. Taj događaj označio je kraj DOS-ove vladavine, ali i saradnje vlasti s kriminalom u Srbiji - ističe Anđelković.
Ministar za ljudska i manjinska prava SCG Rasim Ljajić kao događaj godine izdvaja usvajanje Ustavne povelje Srbije i Crne Gore.
- Usvajanje ovog dokumenta 4. februara u oba veća Skupštine SR Jugoslavije, kojom je uspostavljena nova državna zajednica Srbija i Crna Gora i Zakon o njenom sprovođenju, smatram da je događaj koji je obeležio ovu godinu.
Ubrzo je, 7. marta, Skupština SCG izabrala potpredsednika Demokratske partije socijalista Svetozara Marovića za prvog predsednika državne zajednice, koji je prema Ustavnoj povelji i predsednik Saveta ministara SCG, i time su, uz ulaganje kredibiliteta međunarodne zajednice, uspostavljeni novi odnosi na relaciji Beograd - Podgorica, pa u Parlamentu SCG imamo većinsku Crnu Goru. Bez obzira što je ova zajednica oročena na trogodišnji period i teško funkcioniše, smatram da je ovaj događaj istorijski. Ubistvo premijera Zorana Đinđića predstavlja veliku tragediju. To je uticalo i na dalji razvoj događaja u Srbiji. Nakon ubistva Đinđića pokrenuta je policijska akcija "Sablja", a posle svih afera koje su potresle političku scenu, usledili su neuspeli predsednički izbori, a potom su, preuranjeno, raspisani parlamentarni - ističe Ljajić.
Na člana predsedništva Skupštine Kosova Olivera Ivanovića snažan utisak ostavila je iznenadna pojava dokumenta šefa Unmika Hari Holkerija "Srandardi za Kosovo", 10. decembra.
Čudni standardi
- Objavljivanje ovog dokumenta ostavilo je na mene poseban utisak, tim pre što nismo blagovremeno upoznati sa njegovim sadržajem, na koji smo imali oko 60 primedbi. Osim toga, pojavili su se u trenutku kada je Srbima to najmanje odgovaralo, kada ne funkcioniše nijedna institucija, u vreme predizborne kampanje.
S tim u vezi je i početak razgovora između Beograda i Prištine u Beču, 14. oktobra, kada su, uz prisustvo predstavnika međunarodne zajednice, dve strane, prvi put od dolaska međunarodnih snaga na Kosovo, sedele za istim stolom. Kao drugi događaj, koji je u prvom trenutku kod mene izazvao nevericu, a potom me šokirao, jeste ubistvo premijera Đinđića, posle čega je uvedeno vanredno stanje u Srbiji i usledila akcija "Sablja". Činjenica da je ubijen premijer u meni je izazvala veliko razočarenje, a taj tragični događaj doveo je do otkrivanja mnogih stvari, pre svega koliko je bio jak organizovani kriminal - naglašava Ivanović.
Poseban utisak na Ivanovića su ostavili i Srbi iz Kline, koji su dva puta pokušali da se vrate u svoje kuće, ali su dva puta vraćeni. Sreo sam se sa njima, kaže Ivanović, ovih dana u manastiru Devič i zadivili su me njihova snaga i odlučnost, rešenost da se po svaku cenu vrate.
Penzije, plate ...
Ovako su 2003. videli, i po ovome će je pamtiti, pojedini političari. Običnim građanima ostaće u sećanju samo po ubistvu premijera i vanrednom stanju.
Odlaganja skupštinske sednice unedogled, partijski obračuni, krađe glasova, afere, izbori, pa i uvođenje viza za Mađarsku, brzo će pasti u zaborav i prepustiti mesto svakodnevnim životnim temama koje su najvećem broju građana bile, i biće, na prvom mestu: cenama, penzijama, platama, kreditima…
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare