Novi Zakon o bankama, prema kome banke moraju da ispune uslov od 10 miliona evra novčanog kapitala da bi kod Narodne banke Srbije mogle da produže licencu za rad, stupio je na snagu u četvrtak. Prema starom zakonu, kapitalni cenzus za banke bio je pet miliona evra, a od 46 banaka u Srbiji, većina je već obezbedila novi kapitalni cenzus od 10 miliona evra, osim nekoliko u kojima država ima većinsko vlasništvo.
Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić izjavio je Tanjugu, pred novogodišnje praznike, da je novi iznos kapitalnog cenzusa regulisan na osnovu članova 26 i 27 Zakona o bankama, a taj uslov banke morale su da ispune do 31. decembra 2003. godine. "Postoji nekoliko banaka kod kojih je država većinski vlasnik. Posle usvajanja Zakona o regulisanju obaveza prema Londonskom i Pariskom klubu poverilaca, u novembru prošle godine, država je 'ušla' u 16 banaka, od kojih u 11 kao većinski vlasnik", rekao je on. "Sada imamo samo nekoliko banaka kod kojih je država većinski vlasnik, a nisu ispunile uslove iz Zakona o bankama", rekao je Dugalić. On je potvrdio da su do sada vođeni razgovori u NBS i Agenciji za sanaciju banaka o načinima za prevazilaženje tog problema, tako da očekuje da se početkom, a najkasnije do kraja prvog kvartala 2004. godine, nađe konačno rešenje za te banke u većinskom državnom vlasništvu.
Zamoljen da objasni na koji se način produžavaju licence za rad bankama, Dugalić je rekao da banke moraju prvo da ispune zakonske uslove za dobijanje dozvole za rad od NBS, a posle toga sledi redovna kontrola centralne banke, koja proverava da li su ispunjeni svi uslovi u bankama da bi one mogle da rade. "Banke koje ne ispunjavaju bilo koji od propisanih uslova, najpre budu opomenute, zatim se primenjuju odgovarajuće mere, a ukoliko se ne ispune potrebni zakonski uslovi, NBS primenjuje krajnju meru - oduzimanje dozvole", rekao je Dugalić.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare