Šefovi država i vlada EU u subotu u Briselu, zbog protivljenja Španije i Poljske novom sistemu odlučivanja, nisu postigli dogovor o usvajanju ustava kojim bi se omogućilo efikasno delovanje institucija EU i kad u članstvo Unije u maju iduće godine udje 10 novih članica. Predsedavajući, italijanski premijer Silvio Berluskoni, rekao je da je medju liderima EU oko novog dvostrukog sistema odlučivanja došlo “do potpunog nesporazuma” pa je da je moguće usvajanje Ustava preneseno na novog predsedavajućeg EU od januara 2004, Irsku.
Poljska i Španija su na danas završenom samitu EU do kraja odlučno ostale pri stavu da je za njih neprihvatljivo menjanja odluka samita EU iz Nice, 2000. godine, kojim su Poljska i Španija u mehanizmu većinskog odlučivanja dobile 27 "ponderisanih glasova". To je skoro isto kao i četiri po stanovništvu i ekonomskoj moći najsnažnije članice EU-Nemačka, Francuska, Velika Britanija i Italija-koje su dobile po 29 takvih glasova.
Predlog Ustava, usaglašen posle dve i po godine rada evropskih stručnjaka, predstavnika vlada i nacionalnih parlamenata, predvidja da se sistem odlučivanja "kvalifikovanom većinom" promeni tako što bi za donošenje odluka moralo glasati najmanje 50 odsto zemalja-članica, koje predstavljaju 60 odsto stanovništva EU.
Francuska, Nemačka, Velika Britanija, Italija, zemlje Beneluksa i Švedska smatraju da sistem odlučivanja i rada institucija EU treba bolje da odražava uravnotežen odnos snaga po broju stanovnika i ekonomskoj moći izmedju budućih 25 članica Unije. Cilj "velikih" je da spreče i moguće "glasačke mašine" i blokade odlučivanja "malih" članica EU.
U slučaju da Ustav bude odložen na neodredjeno vreme, kako se ističe u krugovima zasedanja, ne treba isključiti mogućnost da EU sa budućih 10 novih članica nastavi tako što će se uspostaviti "Evropa u dva ili tri kruga i brzine", u kojoj će vodeću ulogu imati najmoćnije članice.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare