Mediji u Srbiji predstavljaju reformu sektora bezbednosti u Srbiji i Crnoj Gori na uprošćen, nekompletan, jednostran i optimističan način, ocenila je u subotu predstavnica Centra za civilno-vojne odnose iz Beograda Jovanka Matić. Matić je, drugog dana regionalne konferencije o reformi sistema bezbednosti i medija, predstavila istraživanje čiji rezultati pokazuju da se mediji u Srbiji, po pitanju reformi vojske i policije, ponašaju kao "promotivni kanal" zvaničnih informacija. Prema njenim rečima, u medijima dominiraju agencijske vesti, dok je nezavisnih i analitičkih tekstova, koji se kritički odnose prema toj oblasti, veoma malo, i to uglavnom u specijalizovanim ili nedeljnim listovima.
Matićeva je dodala da su informacije o reformi oružanih snaga uglavnom kratke, da je vrlo malo novinara koji su specijalizovani za tu oblast, kao i da se oni bave, uglavnom, manje važnim ili nebitnim aspektima reformi.
Ona je rekla da sredstva informisanja većinom prenose stavove političara, dok su stavovi pripadnika oružanih snaga ili policije zastupljeni u malom procentu. Istraživanje, takođe, pokazuje da se zvanična stanovišta vlasti ne dovode u pitanje, a kao primer za to Matićeva je navela činjenicu da su svi mediji "saglasni" da je prioritet SCG ulazak u Partnerstvo za mir i NATO, dok se apsolutna većina građana veoma protivi takvim planovima.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare