Utorak, 11.11.2003.

09:51

Najviše bošnjačkih špijuna među imamima

Izvor: Zvonko Prijoviæ

Default images

Poslednjih nedelja bosansko-herecegovačku javnost ne prestaje da uzbuđuje jedna knjiga gotovo benignog naslova i potpuno nepoznatog autora - "Čuvari Jugoslavije", u kojoj su sadržani dokumenti sa imenima nekoliko hiljada saradnika bivše Službe državne bezbednosti, autora Ivana Bešlića.

Bešlić je rođen 1956. godine u selu Rastovača kod Posušja. U SAD je otišao 1978. godine i tamo se priključio jednoj proustaškoj organizaciji. U Čikagu je otvorio privatnu kompaniju iz čijeg je poslovanja izdvajao novac za rad i akcije hrvatske ekstremne emigracije. U avgustu 1991. godine agenti Ef-Bi-Aja su ga uhapsili na Floridi zbog nabavke oružja ukradenog iz američkih vojnih baza. Nakon što je, posle nekoliko meseci provedenih u pritvoru pušten, u julu 2002. godine doživotno je proteran iz Amerike i od tada živi u Posušju.

Promocija ove knjige održana je prošle nedelje u sarajevskom Domu armije. U četiri toma objavljen je deo strogo poverljive dokumentacije Službe državne bezbednosti BiH za period od 1970. do 1990. godine. Knjige su predstavili izdavač, urednik i priređivač Ivan Bešlić, stručni konsultant Božo Vukušić i promoter, dopisnik splitske "Slobodne Dalmacije" iz Sarajeva Zlatko Tulić.

U publici se našlo zanimljivo društvo - direktor bošnjačke tajne policije Bakir Alispahić, ratni šef sarajevskog SDB-a Enver Mujezinović i njegov zamenik Jozo Jozić, najstariji "mladomusliman" Omer Behmen, sarajevski pomoćni biskup Pero Sudar, federalni ministar odbrane Miroslav Nikolić, bivši i aktivni agenti AID-a, SNS-a i FOŠ-a...

Stručni konsultant Božo Vukušić je rekao da ga je pre više od godinu dana Ivan Bešlić obavestio da je preko svojih prijatelja iz emigracije došao do "dokumentacije bosanske UDBE" i zamolio ga da pregleda i izvrši selekciju dokumenata kako bi ih Bešlić objavio. Istovremeno je Vukušić otkrio da iza četiri toma knjige u kojima su sakupljena imena hrvatskih, srpskih i bošnjačkih "izdajnika naroda" ne stoji samo anonimni Bešlić, već i Institut za sigurnost pri Obaveštajnoj akademiji u Zagrebu.

Analiza objavljenih dokumenata obuhvata imena 1.350 saradnika, od čega više od polovine čine saradnici hrvatske nacionalnosti. Među otkrivenim "muslimanskim doušnicima", 62 odsto je radilo po unutrašnjem neprijatelju, pet odsto po emigraciji i 33 odsto po neprijateljima unutar islamske zajednice. Oko 37 odsto srpskih doušnika je radilo po četničkoj emigraciji, 50 odsto po unutrašnjem neprijatelju, devet odsto po pravoslavnom sveštenstvu i ostalo po tzv. ekonomskom destabilizovanju BiH. U odnosu na Srbe i Hrvate, Muslimani su u proseku bili najmlađi saradnici.

I Vukušić i Bešlić su potom obećali da će objaviti i ostalih 5.500 imena saradnika SDB-a BiH koji su nastavili saradnju sa službom i posle 1990. godine. Prema saznanjima "Slobodne Bosne", u ostatku poverljivog materijala nalaze se imena visokorangiranih političara HDZ-a, SDA, SDS-a, kao i verska elita Islamske zajednice, Katoličke crkve i Srpske pravoslavne crkve.

Objašnjenje prema kome je navodni autor knjige Bešlić do poverljivih podataka SDB došao uz pomoć svojih prijatelja iz emigracije, obična je izmišljotina, pišu mediji. Naime, svi dokumenti koje je Bešlić javnosti prezentovao su autentični i do proleća '92. godine bili su čuvani u arhivi SDB-a u Sarajevu. Po nalogu tadašnjeg podsekretara bosanskog SDB-a Branka Kvesića, glavnina mikrofilmovane dokumentacije sa kompletnom saradničkom mrežom izmeštena je u Mostar, odakle je ukradena.

U vreme kada je evidencija SDB-a za period od 1970. do početka '90. godine neovlašćeno otuđena, Kvesićev pomoćnik za analitiku je bio Bakir Alispahić. Zato se i sumnja da pojedini dokumenti nisu mogli biti objavljeni bez pomoći aktuelnog rukovodstva Federalne obaveštajne službe. Pored toga, Bešlić i strukture koje se kriju iza njega, sigurno ne bi krenuli u taj posao da prethodno nisu dobili čvrste garancije da, posle objave dokumenata sa kojih nije skinuta oznaka tajnosti, protiv njih neće biti pokrenut krivični postupak.

U dve knjige koje obrađuju Hrvate, kako tvrdi ""Slobodna Bosna"", navodno su izostavljeni aktuelni visoki katolički sveštenici koji su prema takođe pouzdanoj, ali neobjavljenoj dokumentaciji radili za SDB BiH. Pod kodnim imenom Hegel krije se Vinko Antunović iz Kiseljaka, trenutno šef ureda odbrane za središnju Bosnu. Tu je i bivši ministar vera u ratnoj Vladi BiH Darko Lukić koji je zaveden pod šifrom Kritičar. On je izveštavao o licima koja su u decembru 1986. u Sarajevu bila na rođendanu Isidore Bjelice, poznatom pod nazivom ""Bal crnih košulja"". Pod šifrom Kafka saradnik je bio Jakov Jurišić koji je pratio pisce Ivana Lovrenovića, Anđelka Vuletića, Ranka Sladojevića.

Među profesorima i asistentima Univerziteta u Sarajevu saradnici SDB-a su bili i Vladimir Đuro Degan (Toni), Alojz Benac (Neolit), Vojislav Šešelj (Magistar), Božidar Gajo Sekulić (Kaucki), Besim Spahić (Vezir), Mustafa Festić (Mičigen), Ejub Čehić...

Od bošnjačkih doušnika najviše ih je bilo među imamima i u Starešinstvu IZ-a. Tu su mostarski muftija Seid Smajkić (šifre Adi i Rusmir), imam džamije Ferhadija Nesib Talić (Peć), predsednik Starešinstva IZ BiH Ahmed Smailović (Saud)... Od novinara tu su bili tadašnji glavni i odgovorni urednik "Oslobođenja" Zlatko Dizdarević pod šifrom Pariz, sada ambasador BiH u Zagrebu. Dopisnik "Vjesnika" iz Sarajeva Munib Alić (Tetovo), urednik RTV SA Besim Cerić (Monitor), književnik Iso Kalač (Homer) i mnogi drugi.

Inače, komplet od četiri knjige ""Čuvari Jugoslavije"" prodaje se po ceni od 200 KM. Sudeći po nezapamćenom interesovanju, trenutno je najprodavanija knjiga u posleratnoj BiH. Autor knjige je i njen izdavač, a s obzirom na tiraž veruje se da će nekoliko ljudi angažovanih na ovom projektu (Kvesić, Vukšić, Vukušić, te potpisnik knjige Bešlić) između sebe podeliti najmanje milion i po maraka.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: