Utorak, 28.10.2003.

10:13

U četvrtak ili petak sednica Saveta za saradnju sa Hagom

Izvor: B92

Default images

Nacionalni savet za saradnju sa Haškim Tribunalom održaće sednicu u četvrtak ili petak, potvrdio je Radiju B92 ministar spoljnih poslova Goran Svilanović. Svilanović kaže da želi, pre sastanka na kojem će se razgovarati o odgovoru naše države na najnovije optužnice protiv četvorice generala, o tome da razgovara sa srpskim premijerom Zoran Živkovićem, koji se u sredu vraća iz Brazila.

 Ministar za ljudska i manjinska prava Rasim Ljajić, kaže da ne treba očekivati neke spektakularne odluke. Ministar unutrašnjih poslova Dušan Mihajlović potvrdio je da stoji iza izjave koju je dao pre dva dana, da će oni koji odluče da izruče generale sami morati da pronađu policajce koji će to izvršiti. Mihajlović nije želeo da objasni da li je ovim stavom najavio pobunu i da li policija otkazuje poslušnost.

Komentarišući spekulacije o dobrovoljnoj predaji generala policije Sretena Lukića, Rasim Ljajić je rekao da nema ni indicija da bi se tako nešto moglo dogoditi, dok Dušan Mihajlović kaže: “Gluposti ne mogu komentarisati. Zaista ne mogu komentarisati sve izmišljotine koje vi prenosite”.

Uprkos svakodnevnim izjavama iz haškog tužilaštva da optuženi generali moraju biti izručeni, ministar pravde Vladan Batić očekuje da bi im se moglo suditi u Beogradu. “Sve istrage Haški tribunal mora završiti do 2004, a moje profesionalne procene govore da to nije moguće i na tome baziram svoje uverenje da će se našim generalima suditi u Beogradu”, rekao je Batić.

Predsednički kandidat DOS-a Dragoljub Mićunović izjavio je da optužnice protiv generala vojske i policije jesu problem, ali da se sa Haškim sudom mora sarađivati. “Nadam se da će se ovaj problem rešiti bez velikih sukoba, samo treba više fleksibilnosti sa obe strane”, kaže Mićunović: “Očigledno je da postoji disparitet u broju funkcionera iz Srbije koji se tamo nalaze u odnosu na druge, a zločina je bilo na svim stranama. To je ono što građane na neki način iritira. Međutim, moramo kao država da budemo vrlo oprezni, moramo da razgovaramo i sa samim ljudima o kojima se radi i da vidimo koje je najbolje rešenje, svaki razgovor je neophodan”.

Šef misije OEBS-a u Beogradu Mauricio Masari izjavio je za B92 da će nastavak saradnje sa Haškim sudom omogućiti ovoj organizaciji da neometano nastavi svoj rad u Srbiji: “OEBS, kao i ostale međunarodne organizacije, veruje da je saradnja sa Haškim tribunalom veoma važan element u demokratskoj konsolidaciji Srbije i njenom približavanju Evropi. Mi se nadamo da će se konstruktivna saradnja nastaviti, što će OEBS-u omogućiti da ovde nastavi, za sada veoma uspešne, programe podrške,” rekao je Masari.

Inače, misija OEBS-a i nemačka ambasada predali su u utorak MUP-u Srbije računarsku opremu vrednu osam stotina hiljada evra, koja treba da se iskoristi u borbi protiv organizovanog kriminala.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: