Nedelja, 26.10.2003.

14:36

Mađarska Vlada zainteresovana za Naftnu industriju Srbije

Izvor: Beta

Default images

Zamenik ministra energetike Srbije Nikola Nikolić izjavio je da je mađarska Vlada izrazila veliko interesovanje za učešće u privatizaciji Naftne industrije Srbije. Tokom nedavne posete delegacije Vlade Srbije Mađarskoj, koju je predvodio premijer Srbije Zoran Živković, osim pitanja tretmana nacionalnih manjina i viznog režima, razgovaralo i o saradnji u oblasti energetike, rekao je on agenciji Beta. Nikolić je kazao da su razgovori vođeni oko "dve ključne stvari", od čega je prva zahtev mađarske Vlade za privatizaciju NIS-a i pančevačke "Petrohemije", a druga revizija "štetnog" ugovora o transportu gasa između NIS-a i mađarske naftne kompanije "Mol", koji je sklopljen 1998. godine. "Premijeru Mađarske i njegovim saradnicima izložili smo kako vidimo restrukturiranje NIS-a i poručili da ćemo uskoro doneti konkretan plan restrukturiranja, kojim će se pojedini delovi tog sistema učiniti što atraktivnijim za kupce", rekao je zamenik ministra energetike Srbije.

Nikolić je kazao da je mađarskim kolegama prenet čvrsti stav Ministarstva rudarstva i energetike Srbije da je novim zakonom o energetici predviđeno da u vlasištvu države ostane samo gasovod, vezan za transport. Premijeru Mađarske je predloženo da "snagom autoriteta utiče da se izvrši revizija ugovora o transportu gasa između NIS-a i Mola, u skladu sa novonastalim uslovima na tržištu energije u regionu". Nikolić je rekao bi se revizijom tog ugovora, kada bi se snizili troškovi transporta gasa, napravile znatne uštede za NIS, a time i za obične potrošače. Izmenama odredbi tog ugovora, Naftna NIS bi uštedela od 11 do 12 miliona dolara, a ukoliko bi se dogovorili da se penali ne plaćaju više mesečno već godišnje, dodatna ušteda bila bi i do 17 miliona dolara. Nikolić je kazao da će se pregovori između Mola i NIS-a o tom ugovoru i privatizaciji NIS-a, nastaviti i ubuduće i dodao da će Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije imati ulogu da u tom procesu nađe obostrano prihvatljivo rešenje.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Podeli: