Ponedeljak, 08.09.2003.

16:20

Makedonija na tankom ledu

Izvor: B92

Default images

Manji broj militantnih etničkih Albanaca nastavio je u četvrtak okupaciju dva sela u severnoj Makedoniji, što je ponovo povećalo tenzije u ovoj etnički podeljenoj naciji, preteći da se pretvori u sveopšte nasilje. Komentatori kažu da postoji mogućnost da pobunjenici koji raspolažu teškim naoružanjem isprovociraju etničke makendonske paravojne grupacije da izvedu napad i tako vrate Makedoniju u građanske sukobe koji su okončani 2001.

Pobunjenici iz grupe poznate kao Albanska nacionalna armija (ANA) preuzeli su u utorak kontrolu nad selima Vaksince i Lojane, koji se nalaze oko 40 km severno od prestonice Skoplja. Vladine snage su tada opkolile ovu oblast, a pregovarači iz makedonskog ministarstva unutrašnjih poslova vodili su duge razgovore sa starijima u selu, ali bez uspeha.

  Nezadovoljni pobunjenici

Jabir Derela, aktivista za ljudksa prava i novinar iz Skoplja, kaže da su pobunjenici, za koje se pretpostavlja da su pripadnici ANA, nezadovoljni mirovnim sporazumom sklopljenim 2001. u Ohridu.

"Vlada sada nastupa vrlo mudro i izbegava da uđe u direktan sukob, ne zbog snage pobunjenika, već zbog političke atmosfere u čitavoj zemlji."

Derela kaže da je ANA, kada se poslednji put pojavila, zahtevala secesiju etnične albanske manjine u Makedoniji i stvaranje Velike Albanije.

"To stvara veliku nervozu među etničkim Albancima, i uopšte ogromnu tenziju u zemlji, a verovatno i u regionu. To je vrlo opasna izjava, jer to je potpuno nemoguće, naročito ako imamo u vidu multikuturni i multietnički karakter makedonskog društva. Ovakve provokacije, ovakvi sumanuti snovi nekih ekstremnih grupa nemaju nikakvu podlogu, niti ozbiljnu podršku u lokalnom stanovništvu, celokupnom makedonskom društvu i celokupnoj međunarodnoj zajednici."

  Tenzije na tihoj vatri

Tenzije između dve zajednice – Albanci predstavljaju oko 28 odsto stanovništva, dok etničkih Makedonaca ima oko dve trećine – ključaju još od potpisivanja Ohridskog sporazuma.

Stvar je još opasnija jer je ova mala nacija krcata oružjem.

 "Vrlo je lako uzburkati mržnju i tenzije i na etničkoj makedonskoj strani, tako da možemo da očekujemo da se paravojne etničke makedonske grupe mobilišu i napadnu neka od ovih sela. Ako se nešto tako dogodi, imaćemo novi rat u Makedoniji, a on će biti mnogo ozbiljniji i mnogo krvaviji nego onaj 2001. godine. On može dovesti do dezintergacije zemlje. I zaista, opet hodamo na tankoj žici između rata i mira."

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: