Kosovski politički lideri trebalo bi, nakon diplomatske ofanzive Beograda, da pokrenu jednu umerenu i jedinstvenu diplomatsku ofanzivu kako bi pokazali da imaju viziju o budućnosti Kosova, ocenjuju u subotu prištinski dnevnici na albanskom jeziku.
Beograd će tražiti da bude prisutan sa što više ideja i da se što više čuje njegov glas kada je reč o Kosovu, u pokušaju da se što više nametne kao odlučujući faktor u rešavanju problema Kosova, piše "Koha Ditore". List dodaje da u jednu takvu ofanzivu treba da krenu i politički lideri Kosova.
Nedostatak jedne jasne vizije u međunarodnoj zajednici o onome šta će se činiti sa Kosovom, kosovski lideri treba da shvate kao priliku da pokažu da imaju viziju i da znaju šta će se raditi sa Kosovom i u celini u regionu, dodaje list.
Dnenvik "Zeri" postavlja pitanje šta se događa sa pripremama albansko-srpskog dijaloga, i dodaje da Rusija, u tom dijalogu, može imati istu ulogu kao SAD.
Pozivajući se na zapadne diplomatske izvore list navodi da su glavna pitanja postavljena na nedavnom sastanku Kontakt grupe u Moskvi bila uloga i položaj međunarodnih aktera, počev od (novog šefa UNMIK-a) Harija Holkerija, pa do uloge i autoriteta Moskve i SAD u dijalogu o praktičnim pitanjima Prištine i Beograda.
Prema diplomatskim izvorima u Briselu, zahtev albanske strane da SAD budu prisutne u tom dijalogu provocirao je zahtev srpske strane da to vredi i za Rusiju. Dnevnik "Bota sot" piše da je od usvajanja Deklaracije o Kosovu u Skupštini Srbije, Crna Gora pokazala neke znake straha i samosvesti o svojoj "viktimizaciji u okviru projekta Velike Srbije".
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 9
Pogledaj komentare