Petak, 14.02.2003.

17:03

Dan državnosti Srbije, 15. februar

Izvor: B92

Default images

Povodom obeležavanja Dana državnosti Srbije, predsednica Skupštine Srbije i vršilac dužnosti predsednika Srbije Nataša Mićić organizovala je prijem u zgradi Predsedništva Srbije. Tom prilikom, ona je istakla da je u Srbiji završen period neodgorne države koju su vodili i zloupotrebljavali neodgovorni ljudi. "Nužno je da shvatimo da ti pojedinci moraju odgovarati za štetu i sramotu koju su nam naneli. Najstrašnija stvar je počiniti zločine u ime drugih, u ime naroda, a onda se iza njega kriti. Suočavanje s tim i jasno naznačavanje krivaca neophodno nam je danas, ali nam je još značajnije zbog budućnosti", rekla je ona.

Premijer Srbije Zoran Đinđić ocenio je da period od 3 godine, koji je predviđen za početak funkcionisanja državne zajednice Srbije i Crne Gore, mora biti skraćen kako bi građani što pre shvatili u kojoj državi žive. "Očekujem da u narednih nedelju dana bude konstituisana zajednička skupština, da potom budu konstituisani najvažniji organi i Savet ministara, da on ubrzo donese plan rada, čiji je osnovni plan usklađivanje tržišta Srbije i Crne Gore. Moj stav je da taj rok od 3 godine mora da bude skraćen, zašto ne bismo, ako možemo, neke stvari uradili za 6 meseci umesto za 3 godine. Naša ideja je da se dogovorimo s kolegama u Podgorici da planirane stvari 'sabijemo' u 6 meseci, da građane oslobodimo stalne sumnje u kojoj će državi živeti za 3 godine", rekao je on.

Odgovarajući na takav stav premijera Srbije, predsednik crnogorske skupštine i vršilac dužnosti predsednika Crne Gore Filip Vujanović je rekao da "će se videti kako će zajednica funkcionisati". "Ako ona ne bude kvalitetan servis za Crnu Goru i Srbiju, onda treba razgovarati o njenoj budućnosti, a ako bude kvalitetan servis, onda treba razgovarati o usklađivanju ekonomskih odnosa. Imamo mogućnost i da za 3 godine građanima damo mogućnost da sami odluče. Ne ulazimo u državnu zajednicu s namerom da je razbijemo i nemamo nameru da je štitimo sprečavajući referendumsko pravo građana Crne Gore, želimo da joj damo dobru šansu, da on bude korisna za obe države-članice", rekao je on.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: