Ponedeljak, 30.08.2004.

11:46

Školuju lekare bez potrebne dozvole

Autor: O. Nikolić

Default images

Čim je objavljena vest da se osniva prvi privatni medicinski fakultet u prestonici i Srbiji odmah se ustalasala javnost, pre svega stručna, uz povike da se radi o samovolji, bahatosti i nedostatku mehanizma kontrole u akademskom državnom prostoru - jer osnivači nemaju papire za rad, a pride ima još sijaset argumenata protiv jedne ovakve ideje.

Tako je reagovala Zajednica medicinskih i stomatoloških fakulteta SCG, potom i ministar zdravlja u sličnom tonu, a odmah je usledio i kontraodgovor iz koga se vidi da se za "dobrim konjima prašina diže" i da im sve dobro dođe kao besplatna reklama. Za sada nema stava prosvetnih vlasti - i ministarka i pomoćnik za visoko obrazovanje su na putu. A gde je prof. Ljiljana Čolić, svi smo videli, jer je u Atini davala izjave za elektronske medije. Osporavanja

Čini se da su i osnivači fakulteta koji se u stručnoj javnosti osporava kao skroz nepotreban i pre nego što je počeo sa radom (poput stomatološkog pre tri godine), napravili nekoliko grešaka "u koracima". Naime, neke njihove prve informacije odmah su dovedene pod znak pitanja, na primer one o nastavnoj bazi na VMA i dekanu, koji je promovisan i pre nego što je zapravo izabran...

Tako se na spisku ozlojeđenih zbog oglašavanja rada novog fakulteta našao i načelnik VMA prof. Zoran Stanković, koji ogorčeno tvrdi da je netačno i proizvoljno protumačen razgovor oko davanja saglasnosti da VMA postane nastavna baza privatnom medicinskom fakultetu (USMS), ali i da je bez dozvole stavljeno njegovo ime na zvaničan sajt ove škole, među šezdesetak drugih predavača.
- Nisam dao saglasnost da moje ime bude na sajtu, to stvarno nema smisla - kaže Stanković.

Na spisku predavača su i Radivoje Papović, rektor Univerziteta u Prištini, koga je na tu dužnost pre leta postavila ministarka prosvete, Jovan Bukelić, negdašnji direktor Instituta za mentalno zdravlje, Đorđije Karadaglić, specijalista za kožne bolesti na VMA, hirurg Miodrag Colić i mnogi profesori beogradskog Medicinskog fakulteta, sa veterine, stomatologije, neki još rade ili su u penziji... Za sada niko od njih nije reagovao poput dr Stankovića. Direktor USMS-a Momčilo Babić priznaje da ova akademija još nema dozvolu za rad u Srbiji, ali misli da akreditacija neće biti dovedena u pitanje pošto se radi o programu koji je već verifikovan na američkim fakultetima. Ukoliko se to iz bilo kog razloga dogodi, kaže da osnivači neće odustati od svoje namere i da će biti svečanog otvaranja i bez potrebne dokumentacije, sa sve vrpcom i uglednim gostima, 14. oktobra u Sportskom centru "25. maj". Nastava za najviše 80 brucoša počeće odmah sutradan, a školarina za jednu godinu košta 6.000 evra i moći će da se plati u 10 rata.

Profesor Jovan Marić, koji je u javnost već apostrofiran kao prvi dekan US Medical school, sa domaće, srpske strane, obećava da će se povući iz projekta ako fakultet ne bude dobio potrebna dokumenta. Uz obrazloženje da se radi o velikoj dezinformaciji, on je porekao da je izabran za dekana - iz prostog razloga što "prvo mora da se ispoštuje uobičajena procedura, a pre svega da se oformi fakultet, pa da se tek onda razgovara o upravi".

Ministar zdravlja Tomica Milosavljević upozorava da bi otvaranje privatnog medicinskog fakulteta direktno ugrozilo sistem srpske zdravstvene zaštite, odnosno planiranje broja medicinskog osoblja prema potrebama države. On kaže da samo u Beogradu na posao čeka 849 doktora medicine i 71 lekar specijalista i da je i među zaposlenim lekarima višak čak deset do 15 odsto ljudi.

I šta će onda, pored pet državnih fakulteta, još i privatni medicinski fakultet, pogotovo što takvih primera, tvrdi on, u Evropi i nema. Već nekoliko godina upravo se zato radikalno smanjuje broj upisanih studenata medicine. Ne odobravaju se ni volonterske specijalizacije. Žal zbog napada

U stručnim krugovima žal je i zbog velikog rasipanja para, jer se nezvanično procenjuje da samo školovanje jednog lekara državu košta minimum sedam-osam hiljada evra godišnje. Kad se to pomnoži sa godinama studija medicine kod nas, dobija se pozamašna suma - oko 42.000 evra po glavi akademca. Nekako dođe na isto ako diplomirani lekar čami na birou ili ode u pečalbu.

Momčilo Babić kaže da mu je žao zbog napada, ali napominje da su posle njih osnivači još uvereniji da rade pravu stvar.
- Sa Medicinskim fakultetom u Beogradu želimo korektne odnose i pozivamo ih na saradnju. Svima su otvorena vrata da drže predavanja za koja su najkompetentniji i za to će dobiti honorar - podvlači Babić, sadašnji načelnik u KBC "Bežanijska kosa".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: