Tri vojnika SAD otpuštena su ovog meseca iz vojske zbog zlostavljanja zarobljenika u Iraku, ali oni tvrde da su nevini i tvrde da je istraga protiv njih bila motivisana osvetom. Liza Meri Džirman, Skot Mekenzi i Timoti Kandžar, pripadnici 320. bataljona vojne policije SAD, tvrde da su protiv nepokornih ratnih zarobljenika koristili uobičajene vojne metode.
Brigadni general Enis Vajthed utvrdio je da je ta trojka, 12. maja prošle godine u kampu Buka u južnom Iraku, šutirala zarobljenike i ohrabrivala druge da čine isto. Džirmanova, Mekenzi i Kandžar, inače vojni rezervisti, opredelili su se za vansudsko saslušanje umesto za vojni sud. Kažnjeni su novčano i otpušteni iz vojske. "Otužbe da smo ih (zarobljenike) maltretirali i napadali su lažne", rekla je Džirmanova na konferenciji za novinare otpuštenih vojnika, uoči odlaska u Vašington radi razgovora sa članovima Kongresa SAD. Trojka tvrdi da se našla na meti jer se Džirmanova žalila generalnom inspektoratu zbog stvari koje nemaju veze sa slučajem.
U žalbi je, između ostalog, pomenula hvatanje zarobljenika s kojim su se neki oficiri sprijateljili, a koji se šunjao bližu tuševa u vreme dok su ženski vojnici bili unutra. Džirmanova tvrdi da su viši oficiri odbacili njene tvrdnje. Brigadni general Enis Vajthed je utvrdio da je Džirmanova oborila jednog zarobljenika na zemlju, više puta ga šutnula u genitalije, abdomen i glavu, i da je ohrabrivala potčinjene da čine isto. Otpuštena je iz vojske "pod uslovima koji nisu časni". Mekenzi je, kako je utvrdjeno, vukao zarobljenika za ramena, onda mu raširio noge i ohrabrivao druge da ga šutiraju u genitalije, abdomen i u glavu.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare