Nedelja, 14.09.2003.

11:37

Nastavljeni razgovori stranaka o vanrednim izborima

Izvor: B92

Default images
Stranka G17 plus nastavila je pregovore s političkim partijama o vanrednim parlamentarnim izborima u Srbiji. Predsednik te stranke Miroljub Labus razgovarao je u subotu u Novom Sadu s liderom Reformista Vojvodine Miodragom Isakovim i tom prilikom je postignuta saglasnost o neophodnosti parlamentarnih izbora kako bi bile prevaziđene teškoće u kojima se trenutno nalazi Srbija. Isakov je novinarima rekao da će konačnu odluku o podršci G17 plus doneti posle razgovora s premijerom Srbije Zoranom Živkovićem. "Mi ćemo, s obzirom na drugu inicijativu koju je ovih dana pokrenuo Živković, sačekati da obavimo razgovore i s njim, pre nego što odlučimo i na organima stranke zauzmemo stav da li podržavamo inicijativu da se ide na vanredne izbore odmah, ili će uspeti nekakva naša inicijativa koja ide u pravcu popravljanja stvari u Vladi dosta hitnim i radikalnim promenama, koje bi, eventualno, omogućile da ta kriza bude prevaziđena i premošćena", rekao je Isakov. On smatra da predsedničke izbore u Srbiji treba raspisati istovremeno s lokalnim izborima. 

S druge strane, Miroljub Labus smatra da su najave predsedničkih izbora taktika održavanja pat-pozicije. On je rekao da se neće kandidovati za predsednika pošto se tim izborima na političkoj sceni ništa ne bi promenilo. Labus je naglasio da je trenutno najvažnije obezbediti pravni okvir u kom bi bili održani parlamentarni izbori. "Mislimo da prvi korak u tom pravcu treba da bude usvajanje izbornog zakona. Okosnica tog zakona je predlog CESID i voleli bismo da Skupština Srbije odgovorno uzme u razmatranje taj zakon i da ga donese po hitnom postupku", kaže Labus.

CESID je 1998. uradio prvi nacrt izbornog zakona, a posle dve godine objavio je i novu verziju. Ta verzija dostavljena je, tokom prošle godine, svim poslaničkim klubovima, političkim stranka i svim poslanicima pojedinačno. CESID je za predlog izbornog zakona dobio podršku OEBS  i stranih stručnjaka. Govoreći o tome koji je izborni sistem predložen nacrtom zakona, predsednik CESID Slobodanka Nedović u izjavi za B92 kaže da je "reč o proporcionalnom sistemu i to proporcionalnom sitemu koji će biti primenjen na jednoj izbornoj jedinici". "Dakle, čitava Srbija je jedna izborna jedinica, s tim što je, za razliku od postojećeg izbornog zakona, cenzus, po našem modelu zakona, dva odsto, a do sada je bio pet odsto. To znači da manje stranke i stranke koje imaju raspršeno biračko telo po celoj Srbiji imaju veće šanse da uđu u Parlament", rekla je Slobodnaka Nedović.

Politički analitičar nedeljnika "Vreme" Milan Milošević smatra da predlog Demokratske stranke za raspisivanje predsedničkih izbora predstavlja nameru vladajuće koalicije da parlamentarni izbori budu odloženi. Milošević kaže da nije siguran da je ispravna odluka Miroljuba Labusa da se ne kandiduje na tim izborima jer "nas iskustvo uči da građani obično kažnjavaju one koji odustaju od trke". "Oni gube priliku da dođu na važno mesto i koje može da postane stabilizujuć faktor, jer je to mesto popunjeno na opštim izborima i ima autoritet i onda pitanje političkih pregovora o mnogim drugim stvarima drugačije izgleda. Najbolje bi bilo raspisati i jedne i druge izbore posle dogovora o ključnim pravilima igre, inače će stvari biti veoma zakomplikovane", kaže Milošević.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: