Koliko će još vremena proći dok Srbija ne dobije novu vladu, teško je reći, a postojeća tehnička vlada, koje je odavno izgubila poverenje privrede i stanovništva, verovatno će nastaviti sa dosadašnjom strategijom. Nažalost, ta strategija ima ozbiljnu „konstrukcionu grešku“ koja je već do sada proizvela teške posledice, i ako se ona bude i dalje dosledno sprovodila, dovešće do privrednog sloma kakav je doživela Argentina pre nekoliko godina - kaže u razgovoru za „Blic“ profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu dr Mlađen Kovačević.
Koliko su realni ekonomski pomaci pod novom vladom i u kom roku?
- Sve u svemu, ako se vlada i formira, proći će nekoliko meseci dok ona eventualno dođe do nekog prihvatljivog koncepta ekonomskog sistema i ekonomske politike. Zbog svega toga, prva polovina, a moguće i cela ova godina može biti izgubljena kada je u pitanju oživljavanje proizvodnje, smanjenje nezaposlenosti, rast životnog standarda. S druge strane, stanje i trendovi u privredi Srbije krajem 2003. godine su krajnje zabrinjavajući i s obzirom na aktuelno stanje, nema mnogo signala da će uskoro biti bolje. Dug države prema inostranstvu i starim štedišama iznosi oko 13 milijardi dolara. MMF je planirao da ove godine otplatimo preko 400 miliona dolara, a platili smo oko 150 miliona. Od 2006. godine, godišnja otplata će iznositi preko jedne milijarde dolara, a to je za nas ogroman iznos. Zato se bojim da ćemo, osim ukoliko izvoz jako ne poraste, pasti u dužničku krizu. Ne treba zaboraviti da nam je jasno poručeno da neće biti novih donatorskih konferencija, iako je Đelić obećavao još tri konferencije sa po 1,3 milijarde dolara pomoći i kredita. Prošlu godinu smo završili sa spoljnotrgovinskim deficitom od preko 4,5 milijardi dolara i svima je jasno da to ne može dugo tako da traje.
Šta bi morali da budu prioriteti nove vlade u oblasti ekonomije?
- Eventualna nova vlada Srbije bi morala prihvatiti niz strategija i politika koje međusobno moraju biti usklađene. To su strategije dugoročnog privrednog razvoja, povećanje konkurentnosti privrede i izvoza, optimalni model dalje privatizacije, carinske i vancarinske zaštite privrede, strategija daljeg zaduživanja u inostranstvu, odnosno strategija razduživanja, strategija fiskalne politike, politika prilagođavanja privrede uslovima privređivanja Evropske unije, politika valutnog kursa, rad na privlačenju kvalitetnih direktnih stranih investicija, podsticanje preduzetništva, donošenje zakona o denacionalizaciji i strategija nadoknade za nacionalizovanu imovinu.
Kakvi su realni izgledi da se to ostvari?
- Očito je da novu vladu čekaju ogromni poslovi. Strašan problem je što za koncipiranje i usvajanje tih strategija i politika treba vremena, a nagomilani problemi u privredi traže brza rešenja. Ako nova vlada bude formirana pre svega po osnovu partijske podobnosti, i ako bude radila samo po diktatu inostranstva - njeni rezultati u kreiranju reformi, privrednog sistema i ekonomske politike mogu biti čak i gori od rezultata postojeće vlade i ona će brzo nestati sa političke scene. To neće biti šteta, ali će u tom slučaju privredna aktivnost biti još niža, nezaposlenost još veća i životni standard stanovništva još niži. Stiče se utisak da lideri četiri stranke, odnosno koalicije, nisu svesni istorijske odgovornosti koja im je, sticajem okolnosti, poverena.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare