Ponedeljak, 13.01.2003.

09:58

Inicijativa za priznavanje nezavisnosti Kosova

Izvor: SENSE

Default images

U Kongresu SAD pokrenuta je, pre par dana, inicijativa za priznavanje nezavisnosti Kosova. Reč je o obnovljenoj inicijativi vodećih članova Komiteta za međunarodne odnose, predsedavajućeg, republikanskog kongresmena iz Ilinoisa Henrija Hajda, i demokrate iz Kalifornije Toma Lantosa, s predlogom konkretne rezolucije Predstavničkog doma kojom se traži da SAD proglase podršku nezavisnosti Kosova čim se u Pokrajini "razvije i konsoliduje demokratska samoupravna vlast". Pozivajući predstavnike vlasti na Kosovu da grade institucije u kojima će biti zastupljene sve nacionalne zajednice, Kongres je kao osnovne postulate budućeg nezavisnog Kosova označio obezbeđivanje vladavine zakona, poštovanje prava manjina, garanciju slobode kretanja, pravo na nesmetan povratak svih izbeglica i razvoj konstruktivnih odnosa sa susedima. U to ime, rezolucija traži od administracije SAD da se, kao "prvi korak" na traženom putu ka suverenom Kosovu, SAD sa Ujedinjenim nacijama i Evropskom unijom angažuju na uspostavljanju "efikasne samouprave i demokratije na Kosovu, s poštovanjem ljudskih prava, uključujući prava nacionalnih i verskih manjina". Rezolucija zahteva od administracije SAD i da podstakne i pomogne novu vlast u Prištini u "izgradnji stabilnih odnosa sa susedima" i da utiče na to da na unutrašnjem planu na Kosovu bude prekinuta dalja podrška "partijama koje za svoje separatističke ciljeve primenjuju nasilje, uključujući organizovan kriminal". U dokumentu je naveden i ključan zahtev administraciji SAD da obustavi podršku statusu Kosova kao jugoslovenkoj pokrajini. "Potrebno je da Vlada SAD prizna da nedostatak progresa u rešavanju konačnog statusa Kosova stvara političku i ekonomsku nestabilnost na Kosovu i u Jugoistočnoj Evropi i da radi sa UN, EU i ostalim organizacijama na obezbeđivanju regularne tranzicije ka nezavisnom Kosovu. Potrebno je i učestvovati u pomoći kojom će na Kosovu biti podstaknuti razvoj demokratije i ekonomskog sistema slobodnog tržišta", zaključuje se u predloženoj rezoluciji.

U prvom reagovanju Stejt departmenta na tu inicijativu navodi se jedino da je rezolucija "tek primljena" i da je u toku njeno proučavanje sa "odgovarajućom pažnjom". U međuvremenu, prema rečima Rinoa Herniša, šefa misije SAD u Prištini, SAD ostaju čvrsto na dosadašnjoj poziciji da ispunjenje poznatih standarda, koje postavila međunarodna zajednica u skladu s Rezolucijom 1244 SB, ostaje preduslov za početak razgovora o konačnom statusu Pokrajine. "U ovom trenutku, Vlada SAD je veoma zainteresovana za početak dijaloga predstavnika Abanaca i Srba o tehničkim pitanjima, čije je rešavanje potrebno u okviru procesa stabilizovanja situacije na Kosovu", rekao je Herniš.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

20 Komentari

Podeli: