Predsednik Vlade Srbije Zoran Đinđić ocenio je u nedelju da rad ustavne komisije za usaglašavanje zakona o sprovođenju povelje Srbije i Crne Gore blokiraju "oni koji gube svoje pozicije na saveznom nivou".
"Kada su videli da ne može svako da dođe na mesto koje je želeo, onda je sve zastalo. Mislim da je krajnji trenutak da se povelja nađe pred parlamentima, pa makar i ne bude prihvaćena, jer je i loše rešenje bolje nego nikakvo", kazao je Đinđić u intervjuu za beogradsku TV BK.
Govoreći o svojoj izjavi nemačkim medijima o vezivanju budućeg statusa Kosova i Metohije sa principima Dejtonskog sporazuma kojim je 1995. godine zaključen mir u BIH, on je kazao da "stoji iza svoje izjave", ali da je to njegovo lično mišljenje, "a ne mišljenje Vlade Srbije". "Dejtonski sporazum utvrdio je princip administrativnih a ne nacionalnih granica, i to se primenjuje svuda osim u slučaju Srbije. Ne može Srbija da bude moneta za potkusurivanje želja svih naroda koji su ikada živeli na Balkanu, i zato to pitanje treba radikalno postaviti", kazao je premijer Srbije.
Prema njegovim rečima, Dejtonski sporazum utvrdio je mogućnost da etničke zajednice imaju institucionalna prava, i Srbija će to isto zahtevati i za Srbe na Kosovu i Metohiji. "U rezoluciji 1244 ne postoji ozbiljna garancija jer se sudbina Kosova vezuje za Jugoslaviju. Zato se za početak treba izboriti ne za paralelne već za kompatibilne institucije za Srbe u oblasti pravosuđa, zdravstva, školstva i policije. Ne treba da ćutimo i čekamo da Kosovo postane nezavisna država, jer tada će na red doći i neke druge države u susedstvu", rekao je Đinđić.
Komentarišući izjavu premijera Crne Gore Mila Djukanovića o postizanju nezavisnosti te republike za tri godine, on je kazao da je interes Balkana da se zaustavi proces dezintegracije i krene sa suprotnim procesom. "Ako neko nešto želi da uradi, zbog čega onda čeka tri godine, zbog čega ne pokuša to odmah da uradi. 1999. godina bila je poslednja prilika da Crne Gora postane nezavisna, sada za tako nešto nema ni podrške međunarodne zajednice ni većinske volje u toj republici i takve izjave su politički marketing", ocenio je Đinđić.
On je, takođe, kazao da će parlamentarni izbori u Srbiji biti raspisani "ili 2004. godine kada istekne mandat ili kada Vlada Srbije izgubi podršku u parlamentu".
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 6
Pogledaj komentare