Petak, 29.11.2002.

09:02

Finale Dejvis kupa: Francuska - Rusija

Izvor: B92

Default images
U petak u 13 časova u pariskoj dvorani Bersi počinje finalni meč Dejvis kupa, u kojem će se sastati teniske reprezentacije Francuske i Rusije.Prvi put u istoriji u finalu borbe za »salataru« sreću se ove dve nacionalne selekcije.

Rusija
je dva puta igrala u finalu, oba puta u Moskvi, i oba puta je poražena. Tokom sovjetske ere tenis nije bio omiljen među komunističkim vođstvom, ali je odmah posle propasti tog sistema Rusija postala svetska sila. Jevgenij Kafeljnikov je bio ključni igrač 1994, kada je protivnik njegove selekcije u finalu bila Švedska. Međutim, Šveđani su bili znatno bolji i dobili rezultatom 4:1. Godinu dana kasnije Kafeljnikov je opet sam uveo tim u finale, ali ovoga puta jače od Rusa bile su SAD. Kafeljnikov, koji je profesionalac već gotovo 11 sezona, najavio je povlačenje, u slučaju da konačno osvoji trofej. Šanse su mu ovoga puta znatno veće, jer mu je partner sjajni Marat Safin.

Na suprotnoj strani nalazi se devetostruki osvajač Dejvis kupa, selekcija Francuske. »Galski petlovi« brane titulu, koju su prošle godine osvojili pobedom nad Australijom u Melburnu 3:2. Džoker je tada bio Eskide koji je pred sam meč zamenio Arnoa Klemona. I ove godine Klemon se pred sam meč povukao (zbog povrede zgloba), a Francuzi za finale spremaju veliko iznenađenje, jer će kao zamena na megdan Safinu izaći 20-godišnji Pol-Anri Matju. Matju je debitant u Dejvis kupu, pa mnogi porede ovu situaciju sa finalom 1982, kada je Anri Lekont debitovao protiv SAD. Međutim, selektor Gi Forže kaže da se sličnosti tu završavaju, jer su tada Francuzi poraženi. Debitant nema tremu, jer je na ovogodišnjem Kupu Kremlja pobedio Safina pred ruskim navijačima. Inače, na putu do finala Rusi su savladali Švajcarsku (3:2), Švedsku (4:1) i Argentinu (3:2). Protivnici Francuza bili su Holandija, Češka i SAD, a svi mečevi završeni su sa po 3:2. Sve mečeve finalisti su igrali kod kuće, a posebno je upečatljiv bio okršaj Rusa i Argentinaca. Rusi su dobili prva dva singla, a u dublu je Safin servirao za finale kod 2:2 u setovima i 17:16 u poslednjem setu (!?), ali su Argentinci napravili dva vezana brejka i preneli meč u treći dan, kada su ipak poraženi.

Rusi u trece finale ulaze sa najboljim snagama u ovom trenutku. I dok je Safin upravo zavrsio jednu od najnapornijih sezona u karijeri ( umorom pravdao i lose rezultate na mastersu u Sangaju), Kafelnikov je okoncao najgoru sezonu u karijeri, a samo 24 casa po zavrsetku finala odlazi na operaciju vene desne noge koja mu je ove godine stvorila mnogo problema.

Pored ovog tandema koji ce izneti najveci teret, selektor Samil Tarpiscev odlucio se da preostala dva igraca u sastavu reprezentacije budu Mihail Juznji i Andrej Stoliarov:

"Iako se igra na sljaci, nasi najbolji teniseri znaju da pruze dobre igre na ovoj podlozi. Francuzi su birali ovu podlogu, ali ne verujem da ih to cini favoritima” rekao je Tarpiscev.

U istoriji Dejvis kupa Francuska se nikad nije sastala sa Rusijom, a sa SSSR-om su igrali tri puta. Prvi meč igran je u okviru Evroafričke zone, u Moskvi 1973. Sovjeti su taj meč dobili 3:2, a Francuzi su im se revanširali istim rezultatom 7 godina kasnije u Monpeljeu. Jedini meč u Svetskoj grupi ovi timovi su igrali 1983. u prvom kolu Svetske grupe. Iako je Moskva bila domaćin, slavili su Francuzi rezultatom 4:1. Pariz je bio domaćin ukupno 6 finala (1928-33), a Francuzi su pobedili u 5. Poslednja tri finalna meča na svom terenu Francuzi su igrali u Grenoblu (pomenuti poraz 1982), Lionu (pobeda nad SAD 1991) i Nici (Poraz od Australije 1999). Na kraju nešto i o istoriji samog kupa. Dejvis kup je startovao 1900. u Bostonu, a prvi pobednik bila je selekcija SAD. Sve do 1973. titule su osvajale samo 4 reprezentacija – SAD, Australija, Velika Britanija (9 puta do 1936) i Francuska (6 puta 1927-32). U međuvremenu je još 6 nacija osvajalo »salataru«, među njima su se najviše istakli Šveđani sa 7 trofeja. Francuska je posle 59 godina osvojila kup 1991, a Britanija još uvek nije pobedila posle Drugog svetskog rata.

Rusija je 1994. postala 19. nacija u istoriji, koja je došla do finala, a od tada se dvadeseta još nije upisala na spisak. Ukupno SAD su osvojile 32 trofeja, Australija 27, a Britanija i Francuska po 9. Slede Švedska sa 7 i Nemačka sa 3, dok su J. Afrika, Italija, Španija i Čehoslovačka osvojile po 1 titulu. Dodajmo da je reprezentacija Jugoslavije tri puta bila polufinalista Dejvis kupa (1988. protiv Nemačke, 1989. protiv Švedske i 1991. protiv Francuske), sva tri meča u gostima, a samo protiv Šveđana osvojen je jedan poen. Interesantno je da su Nemci i Francuzi kasnije postali osvajači kupa. Trenutno »plavi« igraju u drugoj grupi Evro-afričke zone, i nalaze se na 65. mestu svetske liste. U prvom kolu sledeće godine Jugoslavija igra protiv Obale Slonovače. 

Raspored mečeva finala Dejvis kupa:
petak
Matju – Safin
Grožan – Kafeljnikov
subota
Santoro, Eskide – Safin, Kafeljnikov
nedelja
Grožan – Safin
Matju – Kafeljnikov

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: