Serija studentskih protesta u Beogradu u utorak se nastavila polučasovnom blokadom saobraćaja studenata pravnog fakulteta, i štrajkom glađu studenata istorije umetnosti, koji traje više od 35 sati. Oni traže smanjenje školarine i svih cena pratećih usluga fakultetske administracije za petinu, smanjenje uslova za upis naredne godine, ali i bolje uslove studiranja. Studenti istorije umetnosti žale se na nedostatak neophodne literature na srpskom jeziku, nemogućnost korišćenja fakultetske biblioteke i kompjutera, ali i na, kako kažu, suviše skupe, retke i kratke ekskurzije.
U isto vreme, u utorak je konstituisan Savet za razvoj univerzitetskog obrazovanja Srbije. Ministar prosvete Gašo Knežević je, posle sednice, rekao da su ministarstvo prosvete i Univerzitet u velikoj meri izašao u susret dosadašnjim zahtevima studenata, te da je, kako je rekao, štrajk glađu na Istoriji umetnosti “pravljenje šećerne vodice”. On je štrajk glađu nazvao "takozvanim" i dodao da ga smatra "neprimerenim sredstvom borbe za jedan zahtev koji je krajnje prozaičan i koji može dovesti u pitanje opstanak edukativnog sistema".
Studenti Pravnog fakulteta, sa druge strane, traže smanjenje cene obnavljanja godine na tom fakultetu, kao i da se sufinansirajućim studentima koji su ispunili potrebne uslove omogući prelazak na finansiranje iz budžeta. Pomoćnik ministra prosvete Srbijanka Turajlić podržala je ove zahteve. "Jedan od problema je neobrazloženo velika cena ponovljene godine. Na Pravnom fakultetu za sve studente je ista cena - 16.000 dinara. Ona ne može biti ista za sve studente. Drugi problem je tumačenje odredbe zakona vezane za sufinansirajuće studente. Ja nisam od sekretara dobila validno tumačenje zašto i kako su oni jedini u Srbiji tumačili tu stavku na taj način", rekla je Turajlić.
Gašo Knežević i Srbijanka Turajlić najavili su ozbiljan rad Savet za razvoj univerzitetskog obrazovanja na reformi univerziteta i donošenju novog zakona do kraja školske godine. Najavljeno je da će univerziteti u Srbiji morati da prođu kroz proces licenciranja, kako bi njihove diplome postale validne u zemlji. Kao jedan od urgentnih poteza Saveta najavljeno je i donošenje zakona o studentskom organizovanju. Savet za razvoj univerzitetskog obrazovanja čine rektori i prorektori svih državnih i tri privatna univerziteta i 10 predstavnika Vlade Srbije. Za predsednika je izabran premijer Srbije Zoran Đinđić.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 3
Pogledaj komentare