Sreda, 16.10.2002.

15:35

"Stratfor": Slabi rezultati balkanskih izbora

Izvor: SENSE

Default images

Analiza vrlo uticajnog analitičkog instituta "Stratfor" signalizira veliko razočaranje međunarodne zajednice slikom zapadnog Balkana posle izbora u Bosni i Hercegovini i Srbiji. Predviđa se "odlaganje ekonomskog oporavka i ugrožavanje zapadnih pokušaja da se Balkan dovede u red", a institut zaključuje da je zajednički američko-evropski "eksperiment izgradnje države" doživeo neuspeh. Takođe se predviđa smanjenje financijske pomoći i zaostajanje u reformama, kao i rast "frustracija u Evropi" zbog niza nerešenih pitanja na Balkanu, od progona ratnih zločina, preko statusa Kosova do prestrukturiranja jugoslovenske federacije. Pošto su ustanovili da su birači u Bosni i Hercegovini i Srbiji odbili "prozapadne" reformiste, što će se, kako su utvrdili, loše odraziti na perspektive evropskih integracija, analitičari "Stratfora" daju kratke preglede stanja u BiH, Srbiji i Makedoniji.

BIH: "Saradnja s međunarodnom zajednicom biće otežana. Velik gubitnik je Alijansa za promene, koja je pre 2 godine formirana pod zapadnim pritiskom, ali dok je bila na vlasti nije uspela da se nametne", navodi "Stratfor" pošto je analizirao procente glasova partija zastupljenih na izborima. Na tim izborima birači su, primećuje institut, "odoleli međunarodnom pritisku da glasaju za reformiste i okupili se u nacionalnim partijama." Sledi kratak opis situacije u BiH i zaključak: "S nezaposlenošću od oko 60 odsto i prosečnom platom od 250 dolara mesečno, Bosni je zaista jako potrebna strana pomoć. Ali, EU i SAD su uslovile pomoć pristajanjem Bosne na prozapadnu politiku i saradnju s NATO u slučajevima kao što su ekstradicija osumnjičenih za ratne zločine. Takvu saradnju, na temelju tih izbornih rezultata, biće teže ostvariti".

SRBIJA: "Povećana nestabilnost, Đinđića očekuju 'komplikacije'". Pošto je doneo opis Koštunice kao umerenog nacionaliste i Labusa kao reformiste kog su podržavale evropske prestonice, "Stratfor piše: "Propali izbori produžiće političku nesigurnost koja je zahvatila Srbiju 2 protekle godine, a mogla bi udahnuti i nov život kampanji Vojislava Šešelja na predstojećim izborima. Novi izbori odvratiće pažnju Vlade od ozbiljnih ekonomskih i političkih pitanja, uključujući i ono o stvaranju zajednice Srbije i Crne Gore. Taj poduhvat, koji EU podržava kako ne bi došlo do totalnog raspada Jugoslavije, bio je stavljen na čekanje dok ne bude napisan nov Ustav. Na ekonomskom planu, Đinđić će se boriti da promoviše reforme o privatizaciji i spoljnoj trgovini, dok će političke reforme o parlamentarnoj proceduri biti odložene. Taj kontekst otežaće Đinđiću da pokaže dobru volju Srbije da sarađuje s EU i NATO, kao i da zauzvrat osigura veću pomoć Svetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda. Politički nestabilna situacija u Srbiji dodatno otežava bilo kakve napore da konačno bude rešen status Kosova, iako je to nešto što se stalno i ponovo nameće. Nova izborna kampanja pružiće priliku nacionalistima da opet udare u kosovske bubnjeve i time će izazvati Albance da besno odgovore", piše "Stratfora".

MAKEDONIJA: "Evropa sama sebi stvorila problem. Makedonski izbori iz evropske tačke gledišta završili bolje nego bosanski ili srpski, jer su ih dobili politički umerenjaci, ali zemlja ostala etnički podeljena i nestabilna. Ali, za probleme koje tamo EU ima sama je kriva", sugerišu analitičari instituta. "EU ima toliko tehničkih i diplomatskih problema s prevođenjem makedonske misije NATO pod svoju jurisdikciju da NATO nije preostalo drugo nego da produži 'Riđu lisicu' do 15. decembra. Evropska uloga u budućoj misiji u Makedoniji ostaje upitna i nameće pitanje je li EU sposobna da sama reši probleme na Balkanu sad kad je Vašington okrenuo glavu od regije jer je zabavljen na drugim stranama?", zaključuje "Stratfor".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Podeli: