Ponedeljak, 14.10.2002.

16:12

Inicijativa za promenu izbornog zakona

Izvor: B92

Default images

U izbornim štabovima i Medija centru, gde su saopštavani rezultati drugog kruga izbora, još u nedelju su vođene rasprave o tome da li će i kada biti raspisani izbori i da li će se s tim odugovlačiti iz političkih razloga. Predsednica Komiteta pravnika za ljudska prava Biljana Kovačević Vučo kaže da je Ustav u pogledu raspisivanja izbora savršeno jasan i da tu nema dilema. "Predsednik Skupštine je dužan da raspiše izbore najkasnije 30 dana pre isteka mandata aktuelnog predsednika. Ako Milutinoviću ističe mandat 29. decembra, izbori moraju biti raspisani do 29. novembra. Pošto su to ustavne obaveze, mislim da predsednica Skupštine ne sme da ima nikakve dileme i da mora da raspiše izbore", kaže Biljana Kovačević Vučo.

Još pre održavanja izbora raspravljalo se o tome da li treba menjati izborni zakon, a pre svega onu odredbu da u drugom krugu mora da glasa više od pola birača da bi ceo postupak bio uspešan. Biljana Kovačević Vučo kaže da izborni zakon mora biti promenjen jer je nastala situacija kolapsa institucija društva zbog neadekvatnih i zastarelih propisa. "U takvoj situaciji, obaveza je državnih organa da pod hitno pristupe promeni zakona, a ne da manipšulišu njihovom daljom upotrebom jer oni očigledno više ne odgovaraju stvarnosti u kojoj živimo. Obaveza je, pre svih Vlade Srbije i Skupštine, da u najkraćem mogućem roku izmene zakon o izboru predsednika Republike, u protivnom će snositi sve posledice kolapsa u koji društvo može da zapadne posle neuspelih izbora", kaže ona.

Centar za slobodne izbore i demokratiju u utorak počinje prikupljanje 15.000 potpisa građana kako bi u skupštinsku proceduru ušao model izbornog zakona koji je ta nevladina organizacija javnosti predočila još pre 6 meseci. Kako je za Radio B92 podsetio Miloš Todorović, predlog CESID bio je u aprilu na svakom poslaničkom stolu i ocenjen je kao veoma dobar, ali se tada sve završilo na tome. "Imaćemo punktove u, za sada, 20 gradova u Srbiji, tražićemo podršku nevladinih organizacija, pozivamo članove političkih partija da podrže našu inicijativu. Napisali smo zakon i predložili ga, računali smo na svest, ali očigledno je da je došlo do kašnjenja, a mi sada želimo da preko narodne inicijative aktiviramo sve to", kaže Todorović.

Prema predlogu CESID, jedna od promena u izbornom zakonodavstvu je i ukidanje odredbe da u drugom krugu predsedničkih izbora mora da glasa 50 odsto ukupno upisanih birača.

U javnosti se ovih dana moglo čuti da je za usvajanje novog izbornog zakona potrebno promeniti Ustav. Međutim, predsednik Ustavnog suda Srbije Slobodan Vučetić izjavio je za Radio B92 da to nije tačno jer je ceo izborni postupak prepušten zakonu. "Ustav uopšte ne ulazi u ta pitanja, osim što propisuje ko ima pravo glasa. Nikakva izmena Ustava nije potrebna, kao što je to u nekim sredstvima informisanja bilo objavljeno, da bi bio promenjen način izbora predsednika. To sa Ustavom nema nikakve neposredne veze, zakonodavac je potpuno slobodan da to uredi zakonom i moguće je, a možda bi to bilo i najbolje, da u jednom hitnom zakonodavnom postupku bude izmenjen zakon o izboru narodnih poslanika, da bude ukinut cenzus od 50 odsto izašlih u drugom krugu i da posle toga budu raspisani izbori", kaže Vučetić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Podeli: