Utorak, 10.07.2007.

13:19

Kina potopila 75 sela oko Mengva

Kina je potopila desetine napuštenih sela kako bi oslabila pritisak reke Huai.

Izvor: Tanjug

Podrazumevana plava slika

Kako je javila agencija Sinhua, nadošla vode reke Huai, koja se posle obilnih padavina izlila iz svog korita i usmrtila više od 100 ljudi, usmerena je ka istočnoj kineskoj provinciji Anhui, nakon što je oblast Mengva, sa 75 sela, evakuisana. Tim potezom će se osloboditi potopljena provincija Henan, kuda protiče gornji tok reke Huai, i olakšati njen donji tok.

Što se tiče stanovništva, broj žrtava poplava biće ograničen, s obzirom na to da većina živi na manjim uzvišenjima. S druge strane, oni koji žive u ravnicama, biće iseljeni na manja uzvišenja, prenosi Rojters.

U provinciji Anhui je do sada poginulo 11 ljudi, više od 430.000 stanovnika je ugroženo, a jedna četvrtina se suočava s nedostatkom vode za piće.

Od 1953. godine reka Huai je više od deset put plavila oblast Menagva u Anhui, na severu Kine, dok je jula 2003. godine šteta izazvana poplavom iznosila 132 miliona dolara.

Prema izveštaju kineskog ministarstva za civilne poslove, u prvih šest meseci ove godine u Kini je od prirodnih katastrofa poginulo ukupno 545 ljudi, a 78 osoba se još uvek vodi kao nestalo.

Sezona tajfuna je već počela u južnom Kineskom moru, dok tropska oluja besni na istoku Filipina i kreće se ka kineskoj obali.

Invazija dve milijarde miševa

Najezda miševa (Beta)
Naselja oko jezera Dongting, u centralnoj Kini, bukvalno je preplavilo more poljskih miševa nakon što su poplave proterale glodare sa nekoliko ostrva na tom jezeru, javili su kineski mediji.

Najezda miševa započela je još 23. juna, kada se izlila reka Jangce, povećavajući nivo vode u jezeru i poplavivši mišje rupe na ostrvima. Procenjuje se da je oko dve milijarde glodara napalo useve u 22 okruga u blizini jezera.

Vlasti su pozvale stanovništvo da podizanjem zidova i prokopavanjem jaraka pokušaju da obuzdaju invaziju glodara. Stanovništvo je do sada uništilo više od 2,3 miliona, tj. 90 tona poljskih miševa.

Očekuje se dalje pogoršanje situacije jer meteorolozi najavljuju nove poplave.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: