Petak, 27.04.2007.

10:30

"Originalno dete bomba"

Nuklearni arsenal izgleda kao apstraktan simbol moći neke države ako se ne shvati razmera njegove razorne moći.

Izvor: B92

Podrazumevana plava slika

Dokumentarni film "Originalno dete bomba", koji se prikazuje u okviru festivala Slobodna zona, u Reksu, prikazuje ljudsku cenu nuklearnog oružja.

Od trenutka kada je svet video šta je uradila atomska bomba u Nagasakiju i Hirošimi, grupa naučnika postavila je časovnik apokalipse. Jedan od osnivača je Lorens Korb, nekadašnji asistent u Sekretarijatu odbrane SAD za vreme Ronalda Regana.

"Origainalno dete bomba" je dokumentarac rediteljke Keri Šonengevel o Hirošimi i Nagasakiju i sastoji se od vojnih snimaka, fotografija, crteža i sećanja majki, braće žrtava i vojnika SAD.

Prošlo je 60 godina, a svet ponovo juri za boljim i sofisticiranijim oružjem koje će neprijatelja da uništi brže, bolje i trajnije. Časovnik apokalise postavljen je posle tog događaja kao upozorenje o blizini kraja sveta.

Lorenc Korb kaže da je časovnik apokalipse posle raketne krize na Kubi došao na dva minuta do ponoći, kada su SAD i Rusija uperile rakete jedni na druge i došli prilično blizu toga da ih ispale. Posle kraja hladnog rata vraćene su na 17 i 20 minuta do ponoći, ali se sada vraćaju napred zahvaljujući činjenici da je dosta zemalja u međuvremenu razvilo nuklearno oružje, poput Indije, Pakistana, Severne Koreje i, možda, i Irana", kaže on.

Postoji još jedan pretnja koja može da uništi svet i sve živo na njemu, a koju su, kao i bombu, stvorili ljudi i njihova napredna civilizacija. "Globalno zagrevanje i klimatske promene mogu takođe da imaju poražavajuće efekte na čovečanstvo. "Ako temperatura nastavi da raste, doći će do velikih poplava koje će izbrisati sa lica zemlje velike gradove na svim kontinentima, u  obe Amerike, Aziji i Evropi. Doći će do velikih suša u pojedinim delovima planete koje će uništiti ljude jednako kao i kada bi tamo bila bačena atomska bomba", kaže Korb.

Srbija, iako mala na globalnoj mapi, ne može da ostane okrenuta samo samoj sebi jer ono što se na globalnom planu dešava i te kako utiče na život u Srbiji.

"Važno je da ljudi shvate da i SAD i Rusija i dalje imaju oko 5.000 komada nuklearnog oružja koje može da se ispali za 15 minuta. Može da dođe do problema u komunikacjii, da se kompjuter poremeti i da ispale nuklearne rakete jedni prema drugima. Srbija će u tom slučaju biti zahvaćena. Iran razmišlja o pravljenju nuklearnog oružja, a oni imaju domet koji bi mogao da pogodi Evropu", kaže Korb.

O nukelarnoj pretnji i globalnom zagrevanju svi zainteresovani moći će da razgovaraju u Reksu u subotu u 20 časova, na projekciji dokumentarnog filma, s Lorencom Korbom i s Keri Šonengevel.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: