Sreda, 18.10.2006.

18:21

Granatama na 30.000 izbeglica

Svedok odbrane na suđenju za zločine na Kosovu opisao ubistvo više od 100 Albanaca nedaleko od Vučitrna 1999.

Izvor: SENSE

Default images

Prema optužnici, vojska i policija su u noći između 2. i 3. maja 1999. granatirale konvoj od 30.000 izbeglica, koji se kretao ka Vučitrnu, a zatim su odvojeni muškarci iz tog konvoja i odvedeni u zatvor u Smrekovnici, kod Kosovske Mitrovice.

Te događaje je u današnjem iskazu opisao svedok optužbe Sabit Kadriu, tadašnji predsednik Saveta za ljudska prava i slobode iz Vučitrna.

Optužnica za zločine na Kosovu tereti šestoricu bivših srpskih političkih, vojnih i policijskih zvaničnika za zločine na Kosovu.

Kada je počelo NATO bombardovanje, Kadriu je boravio u Vučitrnu, odakle su, kako je rekao, srpske snage prvih dana aprila proterale celokupno albansko stanovništvo.

On se priključio konvoju koji se kretao ka Makedoniji, ali tamo, kao i većina drugih izbeglica iz te kolone, nije stigao. Smestio se u selo Cecelija, u brdima kod Vučitrna, gde je proveo mesec dana.

Izbeglice raseljene po okolnim selima pokušale su 2. maja 1999. da se vrate u Vučitrn. Formiran je konvoj od oko 30.000 ljudi, na čijem su čelu bila tri starija čoveka sa belim zastavama.

Srpske snage su, kaže Kadriu, sa okolnih brda pratile konvoj, da bi oko 9 sati uveče počele da ga granatiraju.

Te noći je, tvrdi svedok, ubijeno najmanje 109 ljudi, a njihova tela su posle rata pronađena nedaleko od sela Gornje Sudimlje, gde je konvoj i napadnut. Imena 104 žrtve tog zločina navedena su u dodatku optužnice.

Sledećeg dana je svedok sa drugim civilima iz konvoja odveden u zatvor u Smrekovnici, gde je, kako kaže, boravio u prostoriji od 15-20 kvadratnih metara sa još 62 zatvorenika.

Posle dvadeset dana transportovan je do granice, gde su mu, pre nego što je prešao u Albaniju, oduzeta lična dokumenta.

Kao predsednik Saveta za ljudska prava i slobode, Kadriu je posle rata istraživao druge zločine nad Albancima počinjene na opštini Vučitrn, među kojima i ubistvo 74 osobe 27. maja 1999. 

Kada je 2002. svedočio na suđenju Slobodanu Miloševiću, ti ljudi su se vodili kao nestali, ali su u međuvremenu njihova tela predata porodicama nakon što su pronađena na poligonu Specijalne antiterorističke jedinice u masovnoj grobnici "Batajnica 5".

U unakrsnom ispitivanju, branioci su nastojali da pokažu kako svedok ne može sa sigurnošću da kaže da li su na konvoj pucale srpska vojska i policija ili neko treći.

On priznaje da zbog mraka nije video uniforme i oznake napadača, ali kaže da je čuo zvuk oklopnih vozila, kao i da je prethodnog dana video vojnike i policajce nedaleko od konvoja.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Podeli: